| vagabond a întrebat:

Salut am 15 ani si mama vrea sa vina dupa mine sa ma duca la ea in spania ce acte trebuie? funda
tin sa mentionez ca ma duce cu avionu

5 răspunsuri:
| IngerulSiDraculTau a răspuns:

In primul rand ii trebuie pasaportul tau, si o procura facuta de tatal tau prin care o autorizeaza pe maicata ca te poate scoate din tara pe anumita perioada.in cazulin care pi certificatul tau de nastere nu este trecut taicatu nimic doar biletul de avion. funda?

| Theodore a răspuns:

Buletinul tau, procura de la notar care trebuie semnata de tatal tau, cum ca este de acord ca tu sa parasesti tara.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.248/2005, art.30, va trebui ca tatal tau sa dea o declaratie pe proprie raspundere, autentificata de un notar public ori - daca este in Spania si el - de Ambasada Romaniei de acolo sau de Consulat, prin care isi da acordul sa pleci in strainatate si indica insotitor pe mama ta. Va mai trebui sa ai cartea de identitate. Numai bine!

| vagabond explică:

Mama cu tata sunt divortati

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un lucru esential daca sunt divortati, respectiv cui anume ai fost incredintat. Daca ai fost incredintat mamei atunci nu trebuie acordul tatalui, ti-am dat raspunsul si textul legal la intrebarea ulterioara. Daca ai fost incredintat tatalui atunci trebuie ca acesta sa dea o declaratie pe proprie raspundere, la un notar public, prin care isi da acordul sa pleci in strainatate si indica pe mama ta ca insotitor. Va trebui sa ai la tine si o copie a hotararii de incredintare. Numai bine!