| anonimul0724 a întrebat:

Salut, am 15 ani si tatăl meu vrea sa treaca granița la Serbia sa faca niste cumpărături.
Intrebarea este eu am cum sa trec granița cu el? (gen imi trebuie procura, pașaport sau ceva)mama este la serviciu, părinții nu sunt divortati.
Dau funda

7 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Iti trebuie consimtamantul celuilalt parinte, pasaport, buletin. Chiar daca ai buletin, cred ca trebuie pasaport deoarece Serbia nu e in UE.

| denisTiky a răspuns:

Da, ai nevoie de procura de la mama ta cum ca te lasa sa treci granita si mai este nevoie si de pasaport valabil. Dupa poti trece linistit, nu va zice nimeni, nimic. Apropo, din cate stiu se poate trece granita si cu buletin daca nu ai pasaport, deci la 15 ani sigur ai buletin si poti trece cu ala daca nu ai pasaport. Sport la cumparaturi! (=

| Plato a răspuns (pentru denisTiky):

Doar intre tarile membre UE merge fara pasaport, cred.

| denisTiky a răspuns (pentru Plato):

Aaa, nu stiu, eu fiind din ue asa stiu...Eu nu am trecut niciodata cu buletin, doar cu pasaport si de asta nu sunt sigur, doar ce am auzit de la prieteni ca au trecut.

| Nuzicnume a răspuns:

Poti trece cu buletinul, a fost o ruda de a mea și nu a avut nevoie de pașaport.

| mihai69 a răspuns:

Ai nevoie de o declarație notarială din partea mamei și de C.I. valabil.
Chiar dacă Serbia nu e în UE, există o convenție între ei și România pentru trecerea frontierei doar cu actul de identitate.