| Roby1992 a întrebat:

am si eu o intrebare pentru un notar sau pentru cineva ce a avut deja de a face cu asa ceva. Iubita mea inca nu a implinit 18 ani si la vara planuim o mica vacanta in Italia problema e alta parinti ei sunt divortati iar ea este incredintata mamei ei prin hotarare judecatoreasca, intrebarea mea e poate trece granita doar cu procura de la mama ei sau ii trebuie si de la tatal ei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.248/2005, art.30, in cazul expus de tine este destul doar declaratia mamei sale, ca este de acord cu plecarea in strainatate si indica un insotitor major, poti fi chiar tu daca ai peste 18 ani. Mama ei sa duca la notar si hotararea judecatoreasca, pentru a fi trecuta in declaratie. De asemenea va trebui sa aiba si o copie a hotararii de incredintare, pentru a o prezenta daca o sa fie nevoie. Numai bine!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ii trebuie obligatoriu procura de la ambii parinti.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Revin, deoarece am vazut multele raspunsuri gresite si citez din art.30 al Legii nr.248/2005:
"d) minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau,
dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de
destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi datele de identitate ale însoţitorului respectiv."
Rezulta foarte clar ca este vorba de o declaratie(nu o procura) si este nevoie doar de declaratia acelui parinte caruia i-a fost incredintat minorul. Poti vedea legea aici: http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/LEGI/LEGE%20nr%20248.pdf. Numai bine!

| Crocaa a răspuns:

Din cate stiu trebuie si de la tatal ei, pentru ca si eu am avut nevoie cand am iesit din tara happy.

| somebody30 a răspuns:

Buna!
Din cate stiu eu atata timp cat unul dintre parinti nu a fost decazut din drepturile parintesti sau un lucru asemanator este nevoie de procura semnata de ambii parinti. Pana sa implinesc 18 ani am facut o multime de proc de genul asta si de fiecare data a fost nevoie de semnaturile lor.

| Claudiu2011 a răspuns:

Cred ca trebuie si de la tatal ei.e inca tutorele ei si el chiar daca sunt despartiti parintii.

| DeepEyesClaudia a răspuns:

Din cate stiu, daca e minora, trebuie si procura tatei.

| AdrianaRadu a răspuns:

Poti incerca sa iei legatura cu agentia de tursim daca pleci printr-o agentie. stiu ca si verisoara mea avea o problema de genul cu plecarea in vacanta la roma https://triptailor.ro/city-break/city-break-italia/city-break-roma dar cei de la agentie au ajutat-o sa isi obtina actele necesare, deoarece avea deja platit biletul si nu se mai putea anula.