| Lovelypeaches100 a întrebat:

Am aflat recent ca este acest Visa Waiver Program, care ne da voie sa mergem in Statele Unite practic fara viza pentru 90 de zile. Am incercat sa caut cateva lucruri pe internet, dar nu am fost lamurit in totalitate. Esti eligibil pentru acest program pe perioada nedeterminata sau undeva am citit ca e valabil doar pentru 2 ani?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Romania nu intra in VWP

Scrie foarte clar aici

https://travel.state.gov/......ogram.html

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai aici tot ce îți trebuie.
https://www.ustraveldocs.com/ro_ro/ro-niv-visawaiverinfo.asp

| Lovelypeaches100 explică (pentru sadrian46):

Aici nu scrie cat timp putem beneficia de acest program, sau ESTA, nu inteleg

| Lovelypeaches100 explică (pentru suntserios):

Bine ca esti tu destept

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Sunt average, nu neaparat destept. Dar si o persoana average gaseste primul link intors de google la o simpla cautare a ceea ce are nevoie. Ghinion ca tu nu ai reusit. Nici sa intelegi ce link inutil ti a dat sadrian nu prea ai inteles.

| Lovelypeaches100 explică (pentru suntserios):

Haha lol

| johnnny123 a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

"Haha lol" o sa fie si raspunsul pe care-l vei primi atunci cand vei incerca sa pleci in Statele Unite fara viza.

| Lovelypeaches100 explică (pentru johnnny123):

Sa-mi bag picioarele numa desteptaciuni avem pe TPU. Eu am cetatenie ungureasca. Sunt cetatean ungur. Spre surprinderea voastra exista si asa ceva. Ungaria face parte din acest program. Va recomand sa luati 10 minute pe zi si sa filozofati doar, poate ajungeti undeva.

| johnnny123 a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Si noi de unde voiai sa ghicim ca ai tu cetatenie ungara?
Poate ar trebui sa iei tu 10 minute pe zi si sa te documentezi pe cont propriu, in loc sa postezi intrebari cu informatii incomplete si apoi sa te inflamezi ca nu ti-am ghicit cetatenia.

| goguPatent a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Ha ha lool
De unde dracu vroiai sa stie oamenii ce cetatenie ai tu? Crezi ca citesc in globul de cristal?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Eu ti am zis ca esti sub average cu inteligenta. Prima data a fost o gluma, da acum pare serios.

Tu nici nu zici contextul problemei si incepi sa iti bagi picioarele? De unde spanac era sa stiu eu ca tu esti ungur? Cum stii unguresti pune mana si vezi ce zice tara ta despre viza de SUA, nu inteleg de ce ceri informatii in alt stat

| Lovelypeaches100 explică (pentru johnnny123):

Eu nu v-am intrebat daca un roman poate sa beneficieze de acest lucru, am intrebat de cei care beneficiaza, pentru cat timp pot beneficia de acest program. Nu mi se pare informatie incompleta, pentru ca putea fi considerata o intrebare simpla. Puteai spune ca romanii nu sunt eligibili pentru asa ceva, si dupa sa raspunzi la intrebarea mea.

| Lovelypeaches100 explică (pentru goguPatent):

Nu le-am spus sa imi ghiceasca cetatenia haha

| Lovelypeaches100 explică (pentru suntserios):

Nu stiu sa existe vreun site de genul in Ungaria, si daca ar exista nu am auzit de el, eu folosesc browsingul in limba romana si engleza, imi ajunge. Cat despre faza cu inteligenta, o duc bine si fara grija ta haha

| johnnny123 a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Ai scris in limba romana, pe un site romanesc. Prin urmare, presupunerea implicita ca esti cetatean roman era complet justificata. Din aceasta perspectiva, raspunsul "Romania nu este in acest program" era cat se poate de normal, si nu mai necesita detalii suplimentare.

Formularea corecta a intrebarii (care ar fi evitat toata aceasta discutie inutila) ar fi fost: "Sunt cetatean ungar si prin urmare am dreptul la Visa Waiver. Stiti cumva la ce perioada se refera acest program?"

Observi diferenta?

| Lovelypeaches100 explică (pentru johnnny123):

Ok, dar imi poti raspunde la intrebare sau nu, eu doar vreau sa stiu raspunsul