| Jiju a întrebat:

URGENT! Am aplicat pentru un schimb de experienta la liceu in Statele Unite ale Americii printr-un program. Acolo scria ca pentru ca sa ma accepte trebuie sa imi fac VISA pentru SUA. Are cineva idee cum trebuie sa fac? URGEENTT!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa mergi la Ambasada SUA (impreuna cu parintii), acolo se acorda VIZĂ de intrare si sedere in SUA.
Viza (stampila pe pasaport) se acorda in cazul indeplinirii anumitor conditii prevazute de legile SUA.

Sa nu confuzi VIZA de intrare sisedere cu cartela bancara de plata VISA.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Viza se poate face si online: http://bit.ly/2zT78r2
Eu am facut la 4 persoane pana acum. Iti faci pozeele cerute (sunt instructiuni acolo), platesti taxa ceruta si gata. Apoi te programezi la interviu. Ai pe site data si ora cand te poti programa. Te duci cu actele cerute. Daca citesti cu atentie poti face singur. Nu te lua dupa Bula. Nu trebuie sa te duci la ambasada. El da multe "gherle" in raspunsuri.

| Jiju explică (pentru Salontanul):

Multumesc mult! As mai avea o intrebare: ce interviu? rolling on the floor

| Salontanul a răspuns (pentru Jiju):

Te duci la ei cu niste documente si te vor intreba o seama de chestii. Acolo ti se da si raspunsul si viza o vei primi lasand pasaportul la ei si vine cu ceva curier. Cred ca TNT sau ceva asemanator. Nu mai tin minte. Ultima data am facut asta in 2016.