| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o întrebare urgentă. Ce fel de pașaport și documente am nevoie pentru a călători în Asia? Sunt și vaccinurile necesare? (sunt din Republica Moldova)

Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

Cauta ministerul de externe si intreaba acolo

nu exista mai multe tipuri de pasapoarte pentru oamenii obisnuiti, pe care sa le obitii inainte de a pleca din tara ta
exista numai pasaport diplomatic pentru oameni in vizita oficiala, diplomati, abasade, etc... respectivul pasaport iti da imunitate diplomatica, care inseamna ca poti sa incalci legea in respectiva tara si nu te pot aresta, nu cred ca ai acces la asa ceva
mai exista pasapoarte temporare, etc.

iar dupa ce obtii pasaportul, iti trebuie viza pentru tara respectiva, si asta poti sa intrebi la ministerul de externe, ma indoiesc, ca toate tarile din Asia au ambasada, asa ca trebuie sa vezi cum sa obtii viza

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de tara unde calatoresti, ca-i diferit pentru fiecare tara.
Intereseaza-te la ambasada tarii unde vrei sa mergi!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pasaportul este de 2 feluri, temporar sau electronic. Asta in Romania, ca asta e un site romanesc si noi discutam legislatia romana aici.

Asia este un continent daca nu stiai.
Un continent este format din mai multe tari daca nu stiai.
Fiecare tara are propriile protocoale in ceea ce priveste legaturile cu restul tarilor. Pentru China ai putea avea nevoie de viza de la ambasada, in Laos ai putea primi viza pe aeroport, in Filipine s ar putea sa nu ai nevoie deloc de viza. In continuare vorbim despre pasaportul romanesc, ca suntem pe un site din Romania