| anonim_4396 a întrebat:

Salut am sa merg intr-o excursie cu clasa mea si alte clase si trebuie sa iau multe lucruri cu mine deoarece vom merce 950 de km, deci va dati seama. Excursia dureaza 2 zile. Ajutati-ma! Voi ce luati cand plecati in excursie? Cel mai bun raspuns fundita.

3 răspunsuri:
| maduuuu a răspuns:

Apa sau suc, cornuri, cateva sandwich-uri, dulciuri...hainebig grin

| elena a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti faci o lista, in care sa treci articolele de igiena si cosmetica, apoi hainele cu care te vei imbraca in cele 2 zile, fie ca-i cald sau frig plus incaltamintea aferenta si sosetele, oh, sa nu uitam pijamalele... le asezi pe toate pe un pat, te uiti la ele si incepi sa le triezi, ca sa nu cari lucruri inutile cu tine. Avand in vedere ca mergi 950 km, posibilitatea de a te schimba mereu in alta haine nu o vei avea, deci un trening nu trebuie sa-ti lipseasca, plus alti pantaloni, dar atentie toata imbracamintea trebuie sa fie lejera, sa nu te jeneje...mai pui 2-3 bluze, chiar si o fusta si neaparat o haina groasa, mai bine sa-ti prisoseasca, decat sa-ti fie frig si sa te intorci bolnava. Pune si cateva medicamente, antinevralgic, aspirina, servetele de unica folosinta, fructe, sandvisuri(nu trebuie sa rabzi de foame), apa minerala sau plata si multa hrana uscata(biscuiti, napolitane, grisine, covrigei si ce-ti mai place tie) si in sfarsit, nu uita BANII, macar 50, 00 de lei pe zi. Daca totusi bagajul este prea mare, mai triaza inca o data lucrurile si gandeste-te exact la ce vei face in cele 2 zile. Odata incheiata lista, ia-o cu tine pentru a verifica bagajul si la intoarcere. Sper ca m-am facut inleleasa, in rest "drum bun" si ai mare grija de tine.

| costynutza a răspuns:

Fa-ti o lista in care sa pui mai intai ce-ti trece prin cap apoi punete in diferite situati de ex. `ma doare capul in excursie ` asta inseamna ca trebuie sa-ti pui niste medicamente... incearca sa te gandesti sa pui doar ce ai nevoie nu trebuie sa inghesui bagajul.