| 9988 a întrebat:

Cum sa fac sa ma lase parintii in excursia de la sighisoara in saptamana altfel? Orce raspuns imi va fi de folos! Sunt in clasa a -VI-a! Cat mai multe raspunsuri pana luni, caci luni trebuie sa spun raspunsul daca merg sau nu merg in excursie! ( eu imi doresc enorm sa ma duc in aceasta excursie numai ca parintii sunt problema deoarece nu ma lasa! Ajutor! Va rog!)

Răspuns Câştigător
| simovacariu a răspuns:

Pai sunt o gramada de argumente, iar daca nu e problema de bani s-ar putea sa mearga.:
1.Le explici cat de mult iti doresti sa mergi, sa iesi in natura, sa te relaxei, sa petreci mai mult timp cu prieteni, sa cunosti persoane noi, sa afli lucruri noi.
2. Daca ei nu au incredere sa te lase "de capul tau" incearca sa gasesti pe cineva care sa mearga cu tine(cineva in care ei au incredere ca va avea grija sa fii in siguranta).
3. Daca nu ai mai mers de mult in excursii de genul, sau nu ai fost deloc spune-le ca ti-e dor/vrei sa vezi cum e sa-ti petreci timpul intr-o excursie ca asta.
4.Cred ca cel mai bine e sa-i intrebi care sunt motivele pentru care nu te lasa si atunci vei putea sa gasesti argumentele cele mai bune.
Succes si sper sa-ti dea voie sa mergi.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! E bun raspunsul lui Simo. În plus, dacă înveți bine, spune-le că meriti si tu pentru cât ai muncit; dacă nu înveți bine, promite-le că ai să înveți mai bine dacă te lasă. Dar să te și ții de cuvânt! Succes!
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ și pe http://povesti-si-povestiri.blogspot.com/ Îți vor fi de folos!