| pisipisicutzapispis a întrebat:

Cred ca multi dintre voi ati avut teme la georgafie, asa si eu.Intrebarea mea este:care sunt problemele fundamentale ale Asiei(nu conteaza care zona)Daca stiti sa-mi raspundeti aveti toata stima si simpatia mea.Multumesc pentru ajutor.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clima este nefavorabila deoarece oceanul/marile, sunt departe de mijlocu acesteia fapt de la care porneste si solul care de la o anumita adancime este total inghetat, ramasite din periglaciatiune. in principiu clima. prin miscarea de rotatie, vanturile bat dinspre V ( America) spre E ( asia - china ) in emisfera nordica, si invers in cea sudica, lucru care explica de ce vantul se rarefiaza pana ajunge la asia, si intervine friggggul laughing care este ajutat si de polul nord care este destul de aproape sa contribuie f mult cu, curentii specifici. pe de alta parte muntii inalti nu dau bine la transport. si multe altele, google it big grin

2 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Temele nu se fac pe TPU.

| pisipisicutzapispis explică:

Nu-i treaba ta unde-mi fac eu tema