| Negrea_Mihai_1999 a întrebat:

Salut..iti trebuie pasaport sa calatoresti Germania-Romania?

11 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Nu iti trebuie, se poate cu buletinul.

| mgtow a răspuns:

Nu

| Marycel a răspuns:

Pasaport îți trebuie oriunde călătorești pentru verificare si altele chiar si cand pleci din românia în moldova sau în Italia din câte stiam, dacă nu e așa si mergr doar cu buletinul atunci e greseala mea.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Marycel):

Tu ai auzit de Uniunea Europeană vreodată

| Mondialu112 a răspuns:

Pasaportul este necesar atunci cand parasesti granitile tarii de care apartii(nationalitate) dar in tarile membre U.E. conform prevederilor tratatelor de schimb de marfuri si libera circulatie nu este necesar decat I.D.-ul tarii de domiciliu(cazul romaniei buletinul, iar pentru. un minor certificatul de nastere/buletinul + procura notariala de imputernicire pe numele unui adult) acestea din urma fiind obligatorii chiar si pe teritoriul U.E.

| Simpatic a răspuns (pentru Marycel):

Nu, nu iti trebuie nici in Italia, dar posibil in curand sa trebuiasca in Uk, oricum acolo nu ma duc nici sa fiu platit.
Am fost in Italia si italienii cam au ciuda chiar si pe turistii romani, ma refer aici la autoritati -carabinieri, militie.
Tot ce face parte din U.E. nu e nevoie de pasaport, tot ce nu este in U.E. are nevoie de pasaport. De ex. cetatenii americani au nevoie de pasaport ca sa calatoreasca in tarile Uniunii, la fel cum noi romanii avem nevoie de pasaport sa calatorim in Turcia.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Nu ai auzit de Uniunea Europeana pana acum?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, iti trebuie doar buletin, dar sa ai peste 18 ani.

| Katte a răspuns:

Nu neaparat! Poti si cu buletinul, dar sunt diferite persoane, in caz de ceva mai bine il ai la tine.

| darrio2007 a răspuns:

Nu. Asta este de cativa ani de zile, cum de nu stiai?
Te-ai nascut azi?

| mihai69 a răspuns:

@Ioneasca1001 a răspuns:
„Nu, iti trebuie doar buletin, dar sa ai peste 18 ani"
===
Buletin nu mai se eliberează de ani buni, iar tinerii care au 14 ani și o C.I. valabilă pot foarte bine călători unde vor ei, în cele 58 de țări unde nu e nevoie de pașaport.
=====
@Mondialu112 a răspuns:
„... pentru. un minor certificatul de nastere/buletinul..."
====
Certificatul de naștere NU e act de identitate recunoscut nicăieri în lumea asta.
====
@Simpatik a răspuns (pentru Marycel):
„... tot ce nu este in U.E. are nevoie de pasaport"
====
Nu e chiar așa - sunt 58 de țări unde se poate merge doar cu C.I. (și reciproc, cei de acolo tot fără pașaport spre Ro).
https://ro.wikipedia.org/......om%C3%A2ni
===
On topic: poți merge și fără pașaport, dar dacă ai unul biometric o să ai parte de mult mai puțin timp de stat la cozi prin aeroporturi.