| Mihai99182 a întrebat:

Salut, la noapte vreau sa plec in Delta si am inteles ca anul asta s-au dat niste legi prin care nu mai ai voie sa iei cateva specii de peste. Acea lege este valabila numai pentru biosfera Deltei Dunarii sau nici de pe Dunare nu am voie sa ii iau?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să iei asta înseamnă pentru tine să pescuiești, că altfel nu ai cum să îi iei. Când Dunărea formează delta, în acea zonă și Dunărea toată face parte din acea biosferă, nu numai canalele din deltă din jurul canalului principal. Asta înseamnă deltă, că un fir principal de apă se împarte în nenumărate canale. Împreună cu ceea ce d-ta numești acolo Dunăre, canalul principal, formează împreună acelaș ecosistem, cu aceeași pești, ei nu stau unii în Dunăre și alții separați în deltă, să îi iei tu. Așa că, nu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stai ma acasa te duci pe balta sa pescuiesti ilegal, vrei amenzi? Stai pe cru tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ti s-a facut de niste amenzi! De stau unii pe acolo la panda, ai pus-o! Da, fiecare cu norocul lui,... poate scapi!