| InProgress44 a întrebat:

Sunt roman, adica membru UE! Vreau sa calatoresc in alte tari din UE! Cate zile pot sta maxim intr-o tara anume? Si daca exista o limita, cum se poate amplia? (daca se poate). Pentru a ramane in tara respectiva pe o perioada indefinita de ce am nevoie? Un loc de munca, o propietate cumparata? Multumesc!

5 răspunsuri:
| Alexandru_Filip_1998 a răspuns:

Eu cand m-am mutat in Germania am venit cu avionul si la motivul de ce sunt acolo am spus ca vin in vizita la mama in EU nu e o perioada predeterminata cat sa stai din ce stiu eu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Permis de muncă, loc de muncă.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ai nevoie numai de buletin ca sa poti sta cat vrei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legal ai voie sa stai 90 zile consecutive dupa care ori iti iei rezidenta ori parasesti statul si revii. Dar sa fim seriosi nu cred ca poate controla cineva asa ceva in Schengen. Ps. Aia cu permisul de munca e o tâmpenie scrisa de adrian46

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Din nefericire da, esti membru UE...