| MihaelaDart a întrebat:

Daca vedeti o noua locuinta de vacanta cu o locatie frumoasa si interiorul casei de bun gust aflat pe Booking.com fara a avea recenzii, v-ati incumeta sa faceti rezervare? (ma refer la o proprietate abia nou intrata pe acest site). I-ati da o sansa sau preferati sa aveti cateva recenziu anterioare? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Speranta12 a răspuns:

Am o vecina care acum 3 ani si-a deschis hotel si pe ea a ajutat-o pozele clare si locatia hostelului care au dat incredere clientilor. Dupa vreo 2 luni avea deja nota mare pe booking. Ce a mai facut ea a fost sa-si invite niste cunostinte straine acolo la hostel. Alora le-a placut si au scris vreo 2-3 recenzii. Si de-atunci incoace ii merge foarte bine.

16 răspunsuri:
| MihaelaDart explică (pentru Speranta12):

Multumesc pentru incurajare! Nu am hostel, ci un apartament pe care il am sub administrare si e prima data cand doresc sa il inregistrez pe booking.

| Speranta12 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Dar metodele pe care a folosit-o vecina ajuta si la apartament, in cazul in care le poti folosi.

| InvatamProgramare a răspuns:

Cu siguranta voi avea rezerve sa fac rezervare. Totusi la inceput, pana faci 3-5 recenzii poti incepe cu un pret cu discount sau poti invita prieteni ca sa iti faca recenzii.

| anonimg a răspuns:

Încarcă imagini pe Google maps din apropierea imobilului.
Eu caut tot ce se află prezent în împrejurimi. Dacă nu găsesc urme de informații, nu mă avânt.

| MihaelaDart explică (pentru Speranta12):

Pana acum noi am inchiriat fara a-l pune vreodata pe internet gen airbnb sau booking, doar pe Facebook sau grupurile de Facebook, dar am zis sa incercam sa ne extindem mai mult.

| MihaelaDart explică (pentru anonimg):

Un link se poate sa pot pune la ceea ce ai spus!?

| mgtow a răspuns:

Nu mas baza fara recenzii. Prin recenzii e sigur unde mergi stii la ce te astepti

suntserios
| suntserios a răspuns:

De obicei nu iau fara recenzii, dar anul trecut am facut asta pentru prima data ca abia era pusa proorietatea pe booking si nu am avut probleme

| MihaelaDart explică (pentru suntserios):

Asta doresc si eu, voi avea o noua proprietate noua pentru prima data pe booking si stiu cum e, sunt persoane care recenziile e prima proritate si apoi restul. Am un pic emotii.

| MihaelaDart explică (pentru anonimg):

Multumesc!

| MihaelaDart explică (pentru mgtow):

Acum multi ani căutăm hotel in Atena pentru o noapte, după recenzii și poze chiar îmi plăcea ceea ce văd, iar când am ajuns la fața locului a fost dezamagire totală. Pozele erau vechi de când hotelul se făcuse, ceea ce era acolo era cu totul altceva, posibil și recenzii mincinoase... Nu întotdeauna o recenzie este purul adevăr. Hotelul era cotat cu aproape nota 9.

| mihai69 a răspuns:

Depinde. Teoretic, aș încerca, dacă și altceva mă atrage: aportul preț/calitate (promisă), împrejurimi, acces la locuri de interes etc.
Teoretic, în caz de nevoie, booking.com sunt obligați să îți asigur o altă cazare în aceleași condiții de preț și calitate, în caz că ceea ce găsești a fața locului diferă de ceea ce se promite pe s@itul lor.
Evident, cei care dau țepe vor fi excluși sau sancționați până se vor conforma.

| MihaelaDart explică (pentru anonimg):

E vorba de companie, firma, sa pun pe google maps, eu nu le am pe astea.

| MihaelaDart explică (pentru Speranta12):

Asta clar voi face si eu, ca tot vor veni 2 familii in aceasta vara, si le voi sugera sa imi scrie cateva review-uri.

| MihaelaDart explică (pentru anonimg):

Am găsit și varianta fara a avea companie. Mulțumesc pentru sugestie! Am reușit să pun apartamentul pe Google maps.