| FaraLegi a întrebat:

Joi plec spre Canada Calgary cu avionul: Bucuresti- Toronto-Calgary.Intrebarea este ca ce fac in legatura cu bagajul de cala? Il iau si fac vama cu el sau e transferat automat in celalat avion? Escala e de o ora jumatate.

5 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

O sa primesti la final bagajul.
Orice cursa cu escala iti transfera ei bagajul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu cumva ti ai luat separat biletele bagajul il iei la final

| mihai69 a răspuns:

Dacă tu ai cumpărat un bilet București - Calgary, atunci ai automat transferul bagajului până la destinație.
Dacă nu... e clar: la Toronto îl iei și fugi cu el să faci check-in la a doua cursă.

| FaraLegi explică (pentru mihai69):

Aha si daca bagajul de cala e pe numele altcuiva, trebuie doar sa merg la portile de imbarcare.(zborul e pe un singur bilet-itinerariu)

| mihai69 a răspuns (pentru FaraLegi):

Nu prea pricep cum ar putea fi bagajul de cală pe numele altcuiva, decât dacă nu cumva mergi împreună cu altcineva și bagajul de cală e pe acel bilet.
Atunci, da - tu n-ai nicio treabă - mergi direct la destinație și acolo aștepți amicul / ruda să vină cu bagajul de pe bandă. (dacă nu e pe numele tău, nu ai dreptul să-l iei de acolo în absența titularului de bilet!).