| AoDarkness a întrebat:

Pe la mijlocul primaverii eu si alti 9 colegi ( sunt in clasa a 10-a) o sa mergem in Portugalia pentru practica. Profesorii ne-au spus ca cazarea este deja platati si o sa primim 700 de euro bani pentu mancare, articole pentru baie, etc. Intrebarea mea este cum sa fac sa consum cati mai putini bani deoarece au spus ca putem pastra ce ne ramane in timpul practicii. Daca imi puteti spune idei de mancaruri care pot sa le gatesc si sa tina un timp, sau orice ce ma va ajuta sa pastrez cati mai multi bani ar fi extrem de apreciate. Multumesc in avans.
Ps nu stiu daca aceasta categorie este buna pentru intrebare.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Simplu.
NU CHELTUI banii pe nimicuri, chiar daca colegii fac asa.
Gandeste-te, cu banii aceia iti poti cumpara ceva mult mai folositor decat niste inghetate, prajituri, racoritoare etc. Daca trebuie neaparat sa-ti cumperi mancare, atunci nu-ti lua de la fast food sau alte localuri, restaurante, fiindca sunt foarte scumpe! Poti cumpara ceva de mancat de la un magazin alimentar mai mare sau un supermarket, unde preturile sunt mai mici decat la magazinele mici, de cartier. Un pachet de biscuiti de jumatate de kilogram poate fi bun de cina pentru cateva zile.

Gandeste-te asa: cu banii ramasi iti poti cumpara ce visezi: o bicicleta buna, un calculator sau orice altceva doresti, si-ti mai pot ramane bani si pentru o tabara de neuitat la munte, la vara!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Cred ca te agiti degeaba --- daca totul este organizat, este destul de probabil ca si locul unde veti manca sa fie prestabilit! Cere detalii de la profesorii insotitori--- ar trebui sa stie!

p.s.In caz ca lua masa la o cantina-restaurant(cum sunt cele studentesti din Ro) vei economisi daca nu te lacomesti la mancaruri scumpe sau daca "sari" o masa, doua!