| cosmin01010101 a întrebat:

Salut, voiam sa ma reintorc in tara cu avionul, insa nu are cine ma lua din aeroport (Otopeni) pana in localitatea mea.
Cum se procedeaza? Pot lua trenul sau un autobuz? Vreau doar sa ma asigur ca nu voi intra in carantina institutionala, din moment ce ma voi izola la domiciliu pentru 2 saptamani. Multumesc!
(Vin din UK daca conteaza)

11 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Pana la gara taxi
de la gara tren
declaratie pe proprie raspundere
motiv, te intorci acasa

| darrio2007 a răspuns:

Eu am sunat la firma de transport Zuzu cu o zi inainte sa plec din Londra, pentru rezervare.

| darrio2007 a răspuns (pentru JicaContra):

Care gară, mă, că vine cu avionul.

| JicaContra a răspuns (pentru darrio2007):

Pai, a zis ca "Pot lua trenul sau un autobuz?"
cu alte cuvinte vine cu avionul intr-un oras, dar locuieste in alt oras

| Violleta2022 a răspuns:

Este dificil de spus, fiindca la intrarea in tara nu trebuie sa ai contact cu nimeni, ori pe tren sau autobuz ai, ca vei circula cateva ore pana ajungi acasa, nu?

Probabil cei responsabili cu inregistrarea si verificarea ta, te vor prelua direct din aeroport si te vor duce direct in carantina obligatorie, ca sa nu fii nevoit sa calatoresti si posibil,, sa infectezi pe altii, mai ales ca vii dintr-o tara cu procentaj foarte mare de infectati.

| Cosmin86 a răspuns:

Pai zi si care este localitatea ta! Sau vrei sa ghicim?

| darrio2007 a răspuns (pentru JicaContra):

Asa e. Dar nu inteleg de ce mai intreaba. Ca in afara de tren sau autobuz ar mai fi un taxi dar costa. Nici nu spune cat ar fi de departe de la Otopeni pana in localitatea in care merge. Cred ca ii este teama sa nu il izoleze fortat intr-un centru.

| cosmin01010101 explică (pentru Cosmin86):

Lol, nah. Mi-am asumat că se intelege de la sine că nu locuiesc in capitala, scuze.
Locuiesc la 3 ore distanță, în Vrancea.

| cosmin01010101 explică (pentru darrio2007):

Eram conștient că puteam pleca cu trenul sau autobuzul, insa intrebarea mea era DACA pot lua trenul sau microbuzul din moment ce vin din afara.

| darrio2007 a răspuns (pentru cosmin01010101):

Poti sa iei, cum sa nu!