| Catalingrdnr a întrebat:

Salutare!
Am hotarat ca vara aceasta sa merg in vacanta in Croatia statiunea Makarska.As dori sa imi spuneti cate ceva despre Croatia? Pot plati in euro sau doar in kune? taxele de drum cum sunt? Mancarea, terasele magazinele? primesc si euro? Astept raspunsurile si sfaturile voastre!
Multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| Eduard619 a răspuns:

In Croatia se poate plati dar in Kune deoarece aceasta tara nu se afla in zona euro.

| Extraterestru2 a răspuns:

Hei! Nu am fost in Croatia, ar sunt sigur ca accepta in statiune euro. In Turcia, puteai da si lire turcesti, dar la majoritatea tarabelor cumparai cu dolari. Succes!

| Catalingrdnr explică:

Multumesc! daca cineva a fost cu masina si poate sa imi dea detalii de autostrada(pret ) si alte chesti. daca ar exista ceva ce sa evit sau... multumesc inca oodata

| DespreHostel a răspuns:

Salut Catalin, poti plati si in euro, dar nu nu iti sugerez acest lucru deoarece pierzi la schimbul valutar. Mai bine platesti totul in kune. Mancarea e foarte buna, dar sa nu mananci la restaurantele din centru statiuni, nu pentru ca nu ar fi buna mancarea ci pentru ca e mai scumpa fata de alte restaurante ce nu sunt in centru, in rest preturi decente. Pentru taxe de drum poti folosi acest link sa vezi cat te-ar costa http://www.hellotourist.net/info.php

| Catalingrdnr explică:

Multumesc mult pentru ajutor. kune pot cumpara diar de acolo nu? la noi am.cautat si nu am gasit deloc.