| Emii95 a întrebat:

Salutare.
Mai e in vigoare contractul de comodat?
Se mai poate finaliza o actiune de vanzare-cumparare prin acest contract?
Ca din cate am inteles erau discutii sa nu mai fie valabil comodatul.
Astept raspunsurile voastre.
Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca mai este valabil, doar ca o vanzare-cumparare nu se poate finaliza prin contract de comodat, comodatul inseamna imprumut de folosinta gratuit.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, conform noului cod civil.
Toate contractele încheiate înainte de intrare a noul cod civil își vor produce efectele supuse vechiului cod civil până la stingerea contractului.
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

E in vigoare si in 2014.

| Maioru a răspuns:

Nu am auzit nicaieri ca nu ar fi valabil si nici nu cred ca va fi vreodata ilegal