| CoconutPete a întrebat:

Salutare.
N-am fost niciodata cu cortul, dar vreau sa merg. Curiozitatea mea este urmatoarea: in tara asta am voie sa ma asez cu cortul oriunde vreau? Ma refer la padure, munte, lacuri, etc. Nu vine nimeni sa imi zica ca n-am voie sa pun cortul in padure sau in alt loc?

3 răspunsuri:
| marian5693 a răspuns:

Poti sa te duci in orice padure. Daca nu deranjezi pe nimeni nu o sa iti interzica nimeni sa stai.

| CocoMexii a răspuns:

Iti poti aranja cortul in padure si sa petreci cate seri doresti, asta doar daca te simti in siguranta acolo. Sa nu lasi mizerie. big grin

| mihai69 a răspuns:

Conform legii, nu prea ai voie. Din câte știu însă (din păcate), nu vine nimeni să te gonească - decât poate dacă te pui pe o proprietate privată al cărei proprietar chiar ține la locul lui.
Sunt însă destule campinguri, cu condiții chiar foarte bune (la unele), unde în afară de asta ai și alte facilități la îndemână (acces internet, curent, apă etc.) plus zona păzită.