| somerandomdude713 a întrebat:

In data de 3 mai plec in Italia pentru un schimb de experienta intre doua licee. Initial trebuia sa mergem cu avionul, treburile insa s-au schimbat si acum mergem cu un autobuz. Noi suntem 15 elevi plus o doamna profesor. Autobuzul din cate am inteles e de 50 de persoane, deci o sa fie si alti oameni. Aveti sfaturi pentru calatorie? Persoane de care sa ma feresc? Sfaturi despre Italia? E prima oara cand merg si vreau sa fie o experienta frumoasa.

Răspuns Câştigător
| artemidak a răspuns:

Sfaturi despre Italia?
Nu vorbi prosti in romana ca e full de romani!
Nu cheltui banii de-aiurea.
Nu exista oameni de care sa te ferești, și ma refer după aparente.
Adică dacă ți se pare ca are comportament dubios sau care nu îți place Muta-te sau spune-i profei.
Dar încearcă sa stai lângă cineva cunoscut.
A! Si încă ceva!
Bucură-te de fiecare moment și daca te supăra careva nu ii bagă in seama.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Incearca sa nu mananci in zone turistice. Italienii gatesc foarte misto, dar nu pentru turisti.
Manaca o inghetata italieneasca ca se pricep baietii si vezi ca e plini de romani asa ca sanse mare sa te inteleaga lumea pe strada

| Claxon987 a răspuns:

Ai grija de bagaje mai ales de bani, nu in autocar trebuie sa ai grija dar mai ales cand faceti opriri, e obligatoriu sa opriti la fiecare 4 ore. Nu te apropia de cei care propun jocuri de noroc, nu stiu daca mai exista si azi.
Fa-ti niste provizii cu mancare ca pe autostrada si in benzinarii sunt toate scumpe.
Pastreaza cateva contacte, fa-ti prieteni printre elevii de acolo, invita-i in Romania daca parintii tai sunt de acord.
Nu denigra Romania si romanii indiferent de context
Si eu am fost in Franta tot pentru un schimb de experienta, te vei intoarce cu niste amintiri care te vor face sa zambesti tot restul vietii, o sa vezi ca o sa -mi dai dreptate