| emilly_3522 a întrebat:

Salutare tuturor. Sunt in cautarea unui sejur in Turcia si la agentia unde am gasit ceva convenabil pentru mine, pe langa pretul pachetului mi s-a spus ca trebuie sa achit si un comision de risc valutar? Voua vi se pare normal sa platesc mai mult decat trebuie?

Răspuns Câştigător
| rossi46 a răspuns:

Acel "comision" despre care tu vorbesti este de fapt un coeficient de risc valutar pe care orice agentie din Romania si cel mai probabil si din lume il percepe. Ce reprezinta acest coeficient? Coeficientul de risc valutar se aplica doar in cazul in care vrei sa achiti intr-o moneda diferita fata de aceea in care este exprimat pretul pachetului (in cazul tau, cel mai probabil pachetul este in euro iar tu ai vrut sa achiti in lei) si reprezinta cursul BNR + 2-3%. Daca tu vrei sa achiti astazi un pachet, furnizorul serviciilor turistice catre agentia respectiva nu va factura aceste servicii tot in ziua respectiva. Poate dura si o luna, timp in care cursul euro se poate marii si pentru aceeasi 100 de euro pe care tu i-ai achitat la un curs de 4 lei/euro, agentia ar trebui sa achite catre furnizor la 4.2 lei/euro (este un exemplu). Deasemenea, conform legilor de contabilitate, o factura in euro nu poate fi achitata in alta moneda asa ca banca la care agentia are conturile, va face conversia din lei in euro pentru a vira banii. BNR da zilnic un curs de referinta pentru euro, insa niciodata nu vei putea cumpara euro la acelasi curs ca cel de referinta (daca BNR anunta cursul de referinta 4.2, atunci euro se va vinde la banci si case de schimb cu 4.25 -4.28 etc. pentru ca acestea trebuie sa obtina un comision) Asadar, nu poti plati un pachet la cursul de referinta pentru ca agentia respectiva va inregistra automat pierderi. Daca platesti tot in euro, atunci nu ti se va cere niciun ban in plus insa ca sa obti euro va trebui sa ii cumperi de undeva iar din acel loc nu ii vei cumpara niciodata la cursul de referinta. In concluzie tot acolo ajungi si agentia nu te taxeaza cu nimic in plus.