| MushroomGreen a întrebat:

Pe scurt am contactat agentia Blitz Imobiliare pentru cumpararea unei case. Am fost inselat sa platesc un comision de 2% dupa spusele lor. Am semnat un contract pe telefonul lor pe care nu mi l-au prezentat cap coada si am fost fraierit si pus intr-o situatie penibila dupa ce am vazut ce am semnat cand am primit toata varianta pe mail.

Inainte sa semnez m-au fraierit ca este un contract de vizionare pentru casele pe care le voi vedea si daca voi decide sa cumpar una din ele prin agentia lor voi plati acest 2% comision din valoarea proprietatii.

Mai pe urma sa aflu ca e 2%+TVA de care nu am fost anuntat in niciun fel. In contract e stipulat si faptul ca daca cumpar casa prin alta agentie sau direct de la proprietar tot sunt obligat sa le ofer acel comision intrucat ei mi-au oferit informatii, dar cu adevarat ei au fost mai mult decat degeaba.

Nu si-au facut datoria in niciun fel de cand am inceput colaborarea, am primit si informatii gresite despre stadiul casei. Imi doresc in continuare sa cumpar acea casa, dar exista o parghie de scapare sa nu mai platesc acel comision? Mi se pare enorm acum avand in vedere ca nu au ajutat cu nimic nici pe mine nici pe proprietar.

Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Este total normal, corect si legal sa platesti acel comision de 2% cand cumperi casa, fiindca este munca lor sa ti-o gaseasca, s-a ti-o arate si sa faca actele de vanzare-cumparare.

Total corect este sa platesti comision si daca cumperi casa de la alta agentie, DACA astia de la Blitz au fost primii care ti-au aratat-o tie.

Eu spun ca acel comision este foarte mic, fiindca in strainatate se plateste 5 % sau chiar 10%.