| Maxim_Ionut_Catalin_2000 a întrebat:

Salutare, dragi membrii! Vreau sa cumpar un apartament iar vechiul propietar a decedat si are ceva datorii la curent. Intrebarea mea este daca eu il cumpar si fac un nou contract la curent datoriile lui nu trebuie sa le platesc eu, nu-i asa? Cei de la Enel au spus ca nu trebuie sa achit eu datoriile. Multumesc!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti cumpara apartamentul doar de la mostenitorii proprietarului si acestia trebuie sa plateasca toate datoriile pana la data contractului de vanzare-cumparare.
Tu va trebui sa platesti numai de la aceasta data si dupa ce ai facut contractele necesare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca asa au zis cei de la Enel inseamna ca asa o fi dar eu nu cred, adica sunt ei asa de buni sa stearga datoriile? Eu nu cred, si daca nu trebuiesc platite vechiile datorii sa fi atent cand semnezi contractul citeste tot inclusiv unde scrie cu litere mici ca acolo e capcana, ei zic acum ca nu trebuiesc plătite, dar te "ard " ei la factura viitoare.Tu il cunosteai pe vechiul proprietar? Si ce datorie avea acesta la enel?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti sigur ca rudele decedatului vor sa vîndă acel apartament? Cîte camere are? Si la ce pret il vor vinde? In ce zona este in Bucuresti? Sau in alt oras? Eu cred ca nu merita sa cumperi un apartament care are deja datorii, cine stie moșu unde a mai facut datorii in timpul vietii, intereseaza te la intretinere ca daca are datorii mari va trebuii sa achiti tu ca altfel îi ia banca casa si o vinde.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu te lua dupa CristiDinBucuresti. El este permanent cu intrebarile pe langa subiect.

| Iote a răspuns:

Calm!
In primul rand, nu poti cumpara acel apartament pana cand mostenitorii nu fac succesiunea. El ti-l vor vinde. Si nu il vor putea vinde pana nu vor achita datoriile. Inclisiv la Asociatie.
Cand vei face contractul, tu vei duce indexul de la care pornesti.
Si nu numai la Enel ci si la apa, gaz (daca are) si tot ce este contorizat. Inclusiv telefon fix daca a avut, declari data de la care il folosesti tu. Eu am avut experienta asta pe langa care am trecut la limita. Am avut noroc cu o angajata corecta care m-a intrebat: de la ce data intrati? Vanzatorul folosise telefonul, international, cu o zi inainte. sad

| dinaprilie a răspuns:

Don cate stiu enelul nu iti face doua contracte pe aceeasi adresa.