| UninspiredName a întrebat:

Sunt pe'aici romani care au dat prin Italia? Vreau sa stiu parerea voastra despre locurile in care ati fost sau sunteti. Multumesc!big grin

Răspuns Câştigător
| LiquidFlesh a răspuns:

Chiar acum sunt in Italia.E o tara foarte curata, fata de Romania.Iti recomand sa mergi in Roma, Nettuno e un oras portuar foarte fain, Sabaudia e iar frumos si mai sunt mici orase frumoase prin munti. (De-alea cum vezi numai in filme laughing )

7 răspunsuri:
| thisisMirel a răspuns:

Eu am fost in muuuulte tari...Dar cel mai mult mi-a placut in Germania

| XxAlexandruxX a răspuns:

E foarte frumoasa Italia eu am fost la Firenze si la plaja la Rimini e foarte frumos, merita vizitata mie mi-a placut foarte mult in Firenze la statuia lui Michelangelo de acolo se vede tot orasul, doar ca italienii injura foarte multwinking

| brandiburu a răspuns:

Am mers anul trecut pe ruta Trieste-Venezia-Bologna-Florenta-Siena si retur.

Mi-au displacut total imprejurimile Veronei (desi orasul e dragut) - mda, am facut un mic ocol si pe acolo - in schimb mi-a placut enorm zona Bologna-Florenta-Siena. Pe de-o parte mi-au placut drumurile, tunelurile alea interminabile, luminate si extrem de curate dar, mai ales, peisajele toscaneze - acel dealuri golase cu casele alea inalte si pomii aia si mai inalti ce le inconjurau.

Nu stiu cum sa iti explic, cred ca ar trebui sa ajungi sa vezi cu ochii tai.

De asemenea mi-a placut si ce au facut slovenii cu tara lor si, mai ales, mi-a placut cand am trecut pe langa Ljubljana si vedeam Alpii in toata splendoarea lor (era super senin).

| Kittynika a răspuns:

Am fost prin Venetia si in lignano la mare.E destul de frumor, si plin de romanilaughing
La mare mi-a placut cel mai mult, e nisipul foarte fin apa curata.

| Sill a răspuns:

Da si eu.Am totusi niste sfaturi pentru tine.
1.Nu te duce in grup sau cel putin nu cu italienii, te trag in piept cand e de impartit prada.
2.Nu intra in casele de pe aleii ceva mai luminate sau in alea la care vezi la usa nsite cutiute albe cu un beculet prinse in perete.
3.Inainte de act, anesteziaza-ti victima cu o bata sau un ciocan. Daca esti gerontofil poti sa le lesini cu o masca spooky.
4.Ai mereu 2 acte de identitate la tine cu nume si adrese diferite.
5. Florenta e locul ideal de dat spargeri, mai ales prin suburbii.

| Andudj a răspuns:

In savona, anul trecut. prin august o sa plec iar, este un oras minunat situat langa mare. verisoara la care merg are un bloc chiar langa port (cobor din bloc, trec strada si iau vaporu laughing ) si noaptea se vede superb. in rest ce pot spune. ca lumea e mult mai civilizata? ca este o curatenie de la noi nici in spitale nu este? ca sunt o gramada de oportunitati pe care le poti face? asta se stie oricum. cat despre preturi sunt putin piperate ...pentru bugetul unui roman, dar subliniez PUTIN si atat. la un restaurant cu autoservire mananci pana numai poti cu 40 de euro (2 feluri de mancare, desert si bautura). cafenele si pizzeri gasesti la tot locul. unde mergeam eu sa beau cafeaua la cescuta de cafea iti dadea si un pahar de apa si erau si platoase cu mancare (taiate cubulete) de unde te puteai servi. in savona era si un loc cu preturi asemanatoare romaniei IPERCOM unde gaseai orice.acum ce pot sa iti zic este decat VACANTA PLACUTA!

| VaD a răspuns:

Eu am locuit in Italia(Toscana) 3 ani.Acum sunt aici doar in timpul vacantei.Parerea mea:buna, logic! Am fost in multe orase din Italia.Persoanele sunt amabile,primitoare(bine,mai depinde si de situatie). Peisajul, pe unde te vei duce este mirific.Tin sa precizez si eu ca este foarte curat si pot spune ca este caracterizata si de foarte mult verde. Daca iubesti natura, e un loc perfect.Au spiritul ''conservarii'',daca pot sa spun asa,de fapt iti vei da seama de asta dupa numarul impresionant de monumente istorice intalnite aici. Daca iti place viata de noapte,sigur vei gasi aici locuri perfecte pentru tine,unde te poti distra pana in zori.
Desigur, sunt si defecte. Unul care te va ''lovi'' din primul moment este rasismul, mai ales in ceea ce priveste romanii...