| Anonimaaaa81839494 a întrebat:

Tatal meu se duce in Franta saptamana viitoare si as vrea sa merg si eu.Am 14 ani(am buletin).Cu ce as putea iesi din tara? Stiu ca trebuir procura de la mama, dar in cat timp este gata? Imi trebuie si pasaport?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu trebuie procură, ci declarație notarială. Se face pe loc.
Nu ai nevoie de pașaport, e suficientă C. I.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E suficienta cartea de identitate si ai nevoie de o declaratie notariala de la mama ta care se face pe loc la un notar

| Petrovic a răspuns:

În primul rând, tatăl tău trebuie să fie de acord să pleci cu dumnealui. Apoi, mama ta trebuie să meargă la un cabinet notarial și să scrie o declarație, în care declară că este de acord ca tatăl tău poate să te scoată din țară. Această declarație se face în aceași zi.
Dacă ai 14 ani și deții o Carte de Identitate validă (buletin) și ai și declarația de la mama, poți părăsi țara alături de tatăl tău.
Deoarece Ungaria, Austria, Germania și Franța sunt state membre ale Uniunii Europene, granițele pot fi trecute doar în baza Cărții de Identitate.
Minorii sub 14 ani, au nevoie de pașaport.