| wowmentol2 a întrebat:

Va salut!
As dori sa plec într-o vacanță de weekend (2 zile).
Nu stiu unde, cine imi recomanda niște locuri frumoase, memorabile in Romania?
P.S indiferent daca mare sau munte, ma interesează sa ai ce vedea sa fie frumos si mai ales liniște. Sper că înțelegeți la ce ma refer. Mulțumesc anticipat

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt atatea locuri... da e greu sa ghicim ce ai vazut si ce nu si cat si cum vrei sa calatoresti.

ti as recomanda Transalpina sau Transfagarasean da nu in weekend
ti as recomanda Cheile Bicazului da poate esti din TM.
Ti as recomanda Apusenii da poate esti din Iasi
Ti as recomanda Branul si imprejurimile da poate esti din Satu Mare
Ti as recomanda Sighisoara si Bisericile Fortificate de prin jur da poate nu asta vrei sa vezi

| RKBlue a răspuns:

Baile Tusnad.
Poti merge la Bastionul Apor, lacul Sfanta Ana, Tinovul Mohos...
E inconjurata de natura.
Nu e chiar liniste, caci sunt destui, dar nu ca la mare.
Sunt cafenele(retro coffee), tasnitori cu apa din izvoare naturale, restaurante si o pizzerie super(pizzeria Apor)
Nu stiu daca pentru 2 zile e chiar atat de bine, dar cred ca poti vedea destule si sa te relaxezi.

Maramures.
Poti merge la o pensiune prin Ocna Sugatag si de acolo poti vizita manastirea Barsana(nu sunt fan al manastirilor, dar chiar e frumos acolo), cimitirul vesel.
Poti petrece timpul in natura, iar daca vremea permite, o poti lua la pas din Ocna Sugatag, pana in Hoteni si apoi la Breb(unde printul Charles are o casa sau 2)

La mare poti merge la Venus.
Statiunea e mai linistita, potrivita pentru oamenii cu familii, in special si cei care vor sa se relaxeze.
Desi nu sunt cluburi, sunt cateva restaurante si terase cu muzica pana seara(nu stiu in ce masura au fost afectate de covid, dar e usor de verificat pe net)
Puncte turistice nu sunt neaparat, decat hotelurile comuniste(dar frumoase, totusi.Cine ar fi crezut?) din Cap Aurora.
Are mai multa verdeata decat alte statiuni.
(Bonus.Are o parte mai abandonata, nu prea mare, care a ramas dupa ce statiunea a decazut prima oara. Poate ca e bonus pentru persoanele ca mine, carora le place aspectul de zona incetinita in timp)

Depinde de ce vrei, caci gasesti alte multe locuri poate la fel de frumoase, daca nu mai mult.

| sierra1 a răspuns:

De unde ești (in 2 zile nu prea ajungi oriunde și să te și intorci)?

| wowmentol2 explică (pentru sierra1):

Jud. Buzau

| sierra1 a răspuns (pentru wowmentol2):

"Sper că înțelegeți la ce ma refer"

nu intru totul:
- cu mașina sau tren
- cu familia sau prietenii sau părinii sau...

și ar mai fi... dar se termină cele 2 zile