| Annaaaaaa5115 a întrebat:

Vreau sa iau trenul din Brasov pana in Craiova. Daca merg cu carnetul de elev, mi se poate face reducere la bilet?

9 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Elevii au gratuitate la transportul CFR. Dar sa ai carnetul de elev.

| Simpatic a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gratuit cu caile ferate romane, din cate imi amintesc. Si pentru tine, si pentru studenti.

| zurick a răspuns (pentru anonim_4396):

Studenții nu mai au ( doar elevii ) Studenții au 50% reducere acum...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru zurick):

Cred ca s-a ridicat gratuitatea când au fost proteste la București, când era Ponta la ciolan și s-au strâns 100.000 de oameni în stradă. Atunci studenții având gratuit, s-au urcat la tren și mers în piață la București. laughing

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, gratuitatea s-a ridicat in februarie 2021 de guvernul "cel mai bun" al lui Iohannis, de stimabilul si mult-iubit premier Florin Vasilica Citu, acest Messia neo-liberal si de coalitia USRPLUS-PNL-UDMR. Gratuitatea a fost ridicata tocmai de cei pentru care au fost batuti tinerii de jandarmi in august 2018. Premierul Florin Cîțu a anunțat că Guvernul a adoptat OUG prin care se elimină gratuitatea transportului cu trenul pentru elevi și se introduce un tarif redus cu 50%. Votati in continuare cu PNL-USRPLUS si o sa mai gaseasca pe ce sa va puna taxa, deja a pus taxa pe aer (masca)
https://www.edupedu.ro/......-studenti/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur.

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

Ponta a fost in 2015, protestul cu 100.000 de oameni a fost in 2017 cand era premier Grindeanu. Ca sa stii si tu, gratuitatea a fost ridicata in februarie 2021 de guvernul Citu, binecuvantat de Domnul Iohannis.

| stefiiii3 a răspuns:

Ai gratuitate de anul trecut pe transportul feroviar. Intrebi la casa daca nu esti sigura.