| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să plec cu fiica mea in străinătate si nu stiu daca am nevoie de cazier de la poliție, având in vedere ca o sa zburam cu avionul, iar împuternicirea la notar am făcut-o. Oare chiar o să trebuiască daca sunt mama ei?

5 răspunsuri:
| Julien99 a răspuns:

Nu

| Alexxa91 a răspuns:

Eu am patit-o cand am mers cu sora mea minora si aproape ne-au oprit la control pasapoarte. Am avut noroc de un domn de treaba, a zis ca fara cazier nu se poate si acum a fost o exceptie ca ne-a lasat. Crede-ma, daca vreti sa calatoriti fara stres, e mai bine sa il ai. Desi fiind mama ei, poate nu e obligatoriu...dar mai bine e sa il ai, in caz de ceva. Seara buna. happy

| ovidiu123432 a răspuns:

De tot ce ai nevoie este de un pasaport si cam atat.
O data ce ai imputernicire si pasaport nu mai ai nevoie de nimic, asta stiu eu, poti si intreba pentru a fi mai sigura.

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns:

Dacă ești mama ei, nu ai nevoie de cazier.
Vezi aici http://www.politiadefrontiera.ro/......ri-59.html și mai ales, LEGEA nr. 248 din 20 iulie 2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate http://www.politiadefrontiera.ro/files/docu/147574955976-l248.pdf