Întrebare recomandată | Georgianaax a întrebat:

Referitor la colectarea selectiva a deseurilor: cat de importanta este aceasta problema si ce institutii de ocupa de asta?

4 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Pe net gasesti reviste de ecologie, una in romana ti-o las eu: http://www.ecologic.rec.ro/
si-ti mai dau de gandit 2-3 minute da-i trist, daca n-ai chef sa te incarci, mai bine nu te uita ( de obicei formula asta functioneaza cand vreau sa vada cineva ceva, sper sa mearga si in cazul tau, sa te uiti si sa ai mare grija unde arunci plasticul) http://www.youtube.com/watch?v=ozBE-ZPw18c

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Este f importanta, firmele de salubrizare

| MitroKta a răspuns:

Noua ne-a zis profa de ecologie ca din 2013 trebuie ca si noi, acasa va trebui sa avem deseul pe compartimente, iar cei cu gunoiul sa le puna la fel. Insa pana acum n-am vazut nimic concret.

| Mocan_Bety_1998 a răspuns:

La noi la scoala se fac astfel de actiuni.Eu stiu ca aceste deseuri sunt colectate de firme de salubrizare precum :Comprest....Aceste actiuni se petrec de multe ori in scoli.Eu sustin aceasta idee pentru ca aceste deseuri se pot recicla si elevi invata sa recicleze si sa sorteze deseurile pentru a nu fi aruncate degeaba. Sper ca te-am ajutat!