| TeoCata1804 a întrebat:

Cat timp ii iau unui pet de plastic sa se descompuna complet? In timpul acestui proces se elibereaza ceva substante daunatoare? Cum credeti ca putem scapa de poluarea cu plastic?

7 răspunsuri:
| IIIshaneIII a răspuns:

Din fericire in jur de 50 ani poate mai mult, plasticul e un material foarte bun si ieftin, problema sunt oamenii ca nu le recicleaza si le arunca peste tot

| ziftode a răspuns:

Daca am retinut bine... 400 de ani
de poluarea cu plastic scapam daca se iau masuri serioase

| PrințesaRO a răspuns:

Sticlele de plastic, canistrele și bidoanele din plastic nu se descompun niciodată(cel puțin unele componente).
Ooho este un nou tip de ambalaj, realizat dintr-un material comestibil, obţinut din alge, ce poate fi modelat sub formă de sfere de diferite mărimi şi protejează eficient lichidul din interior. Invenţia va fi comercializată în SUA începând de la sfârşitul acestui an, iar autorii ei speră că, în timp, ea va ajuta la rezolvarea gravei probleme de mediu reprezentată de milioanele de sticle de plastic aruncate peste tot.
Omida care mănâncă plastic:

In cadrul experimentelor s-a aratat ca insecta poate descompune chimicalele din plastic in mod similar cum ar descompune ceara de albine. Omidele din aceasta specie pot face o gaura intr-o punga din plastic in mai putin de o ora.

Sper că te-am ajutat!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plasticul nu se descompune decât în mii și mii de ani. De asta e mare zarvă cu poluarea din cauză că nimeni nu se mobilizează măcar să aibă bunul simț să arunce la gunoi ambalajele din plastic, nu neapărat să le recicleze, MĂCAR să le arunce la gunoi...

| Lucian2473 a răspuns:

Nu se poate afla exact in cat timp. Depinde si de alti factori. Umiditatea, compozitia solului etc.

| sierra1 a răspuns:

Sute de ani (ce contează, că tot nu prindem momentul descopunerii naturale nici măcar a unui pet)

măsură: plătește 5 cenți (in usa de exemplu) pentru fiecare pet sau alu. can și ai rezolvat totul. Nu crezi?

| Sofer a răspuns:

Cred ca sute sau mii de ani ii ia sa se descompună.