| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in blesteme?

Cunoasteti cazur in care s-au implinit?

Cum putem scapa de ele?

11 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu cred in blesteme. Puterea mintii umane e practic nelimitata si mereu inclina balanta spre partea raului dar imi vine greu sa cred ca poti uri atat de mult un om incat as ii doreste moartea, sa te rogi sa moara in cele mai cumplite chinuri. E peste perceptia mea despre lumeraised eyebrowsConcret, nu cunosc cazuri in care s-au implinit.Pentru a scapa de ele, daca intr-adevar exista trebuie sa avem credinta in Dumnezeu pentru ca pana la urma fara rau nu am sti ce e binelehappy

mira
| mira a răspuns:

Cea mai buna solutie ca sa scapi de blesteme este sa nu crezi in ele.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu cred in asa ceva.

| DraIneR a răspuns:

Hmm... Un blestem consta atunci cand o persoana anume caruia i-ai facut un anumit rau iti pune gand rau. Adica eu cred in Dumnezeu si nu stiu eu vad blestemul ca o pedeapsa a Lui pentru cei ce pacatuiesc cu gandul. Uneori cel care te blesteama pentru ca i-ai facut ceva anume si e convins de asa ceva poate sa iti puna gand rau iar atunci blestemul se poate adeveri. dar daca tu ii pui gand rau cuiva si nu ti-a facut nimic atunci ai sapat groapam altuia si ai cazut tu in ea... Opinia mea Dumnezeu iarta happy

| DraIneR a răspuns:

Hmm... Un blestem consta atunci cand o persoana anume caruia i-ai facut un anumit rau iti pune gand rau. Adica eu cred in Dumnezeu si nu stiu eu vad blestemul ca o pedeapsa a Lui pentru cei ce pacatuiesc cu gandul. Uneori cel care te blesteama pentru ca i-ai facut ceva anume si e convins de asa ceva poate sa iti puna gand rau iar atunci blestemul se poate adeveri. dar daca tu ii pui gand rau cuiva si nu ti-a facut nimic atunci ai sapat groapa altuia si ai cazut tu in ea... Opinia mea Dumnezeu iarta happy

| aney a răspuns:

Nu exista. Exista doar oamenii rai, capabili sa blesteme, precum si oameni naivi, ce cred in existenta blestemelor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista. Exista doar oamenii rai, capabili sa blesteme, precum si oameni naivi, ce cred in existenta blestemelor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In niciun caz. Daca nu ma insel, s-a aprobat legea interzicerii vrajitoriilor. Daca blestemele ar exista, ar trebui sa moara tot parlamentul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. cunosc doua cazuri, de blesteme ale parintilor asupra copiilor lor.si s-au implinit in mod dramatic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Blestemul se prinde atunci cand exista la mijloc nedreptatea.Cand nu este nedreptate atunci se intoarce pe cel ce la rostit. Cel ce primeste blestemul se chinuieste in viata aceasta. Iar cel ce a blestemat se chinuieste si in viata aceasta si se va chinui si in cealalta pentru ca va fi pedepsit de Dumnezeu ca un ucigas daca nu se va pocai si spovedi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Blestemele de parinti sunt cele mai rele... iar in unele cazuri chiar se indeplinesc...se pot pune pe persoanele blestemate sau chiar pe cel care blesteama