| kathessa a întrebat:

Ce ai fi dispus sa faci pentru mediul inconjurator? Sa participi la o actiune de stringere a gunoaielor, sa plantezi un copac...

Răspuns Câştigător
| mariobros a răspuns:

Ash declansha un puls electromagnetic in sua si china, sa le pice toata industria, poate asa vor reanaliza cererea pentru reducerea volumului de noxe emis de catre poluatorii lor. sua este responsabila cu emiterea a circa 50% din totalul CO2 mondial. sumbru de egoisti, nu?

25 răspunsuri:
| mariobros a răspuns:

In al doilea rand as da o lege pentru cei care merg la iarba verde si lasa acolo deseurile, sa fie inchisi de la 7 la 30 de zile intr-o inchisoare speciala doar pentru ei, si la mese sa fie servitzi exclusiv cu resturi de la alti meseni, poate le intra mintzile in cap si nu mai indoapa natura asta cu toate mizeriile.

| turist a răspuns:

Amparticipat la asemenea actiuni... dar e picatura in ocean... Am o alta propunere: o tabla mare in centrul orasului iar cel/cea care a aruncat ceva pe strada sau a "uitat" sa adune gunoiul dupa piknik sa scrie de n ori(n>50) pe tabla respectiva ceva de genul"date viitoare imi adun gonoiul" sau "nu mai arunc nimic pe strada"... Instrumentul de scris(sa fie creta ca e ieftina) e asigurat de faptas... Eventual scrie cu dreapta si sterge, imediat, cu stanga...sa simta cum e can faci ceva si strici imediat...

| SweetCandy a răspuns:

Hmmm...actiune de strans gunoaie am intreprins, insa fara prea mare reusita pentru ca la 2 sapatmani era la loc...as face orice pentru natura...happy

| kathessa explică:

Draga danasang,
Ce ne-am face noi astia de pe aici daca nu ar exista moralisti ca tine si ca altii care sa ne mai traga de urechi atunci cind ne e lumea mai draga. Macar de ati avea dreptate... Dar asa va simtiti voi bine, ignorind o intrebare si perorind pe marginea subiectului. Asta e...

| Gabry a răspuns:

Am plantat intr-un parc o multime de copaci, si am strans gunoaie.

| alexdop21 a răspuns:

Da vad ca mai marii site-ului au pus mana aici, dar hai sa o si facem, de ce nu? Intr-un week-end la o padure pe langa bucuresti (pentru cei din bucuresti) un mic grup de oameni s-au apucat sa stranga gunoiul, apoi daca merge pot face rost de niste sponsori pentru treaba asta si sa ne dea bani sa plantam niste copacei, iar daca si cu asta merge putem evolua din ce in ce mai mult, si credeti-ma ca nu e nici rau nici urat! Cat despre cei care stau in afara bucurestiului puteti sa faceti si voi acelasi lucru, nu este nevoie decat de o pereche de manusi de gradinarit si de multi saci de gunoi!

| ladybird a răspuns:

Deja fac, impreuna cu mama mea care este educatoare si alti elevi din liceu desfasuram un proiect pentru a ajuta natura. Am impartit pliante cu diferite mesaje, am pus afise, am strans foarte multe gunoaie din diferite locuri, am plantat pomi si flori etc. este foarte placut in spacial pentru ca facem asta impreuna cu cei mici, de la gradinita. Asa ii invatam si pe ei sa aiba grija de natura. Sunt chiar foarte receptivi.

| maria a răspuns:

Am participat de multe ori la astfel de actiuni, in timpul liceului si facultatii, chiar cantat colinde prin spitalele bucurestene la bolnavi fara sa luam nici un ban, ducandu-le noi bomboane si fructe de sezon. Sunt dispusa sa particip in continuare, in masura timpului liber, daca s-ar mediatiza (afise, radio, presa, tv sau alte canale de comunicare media) evenimentul si as afla din vreme de el.

| sweet_girl_carmen a răspuns:

Eu strang hartie si o duc la reciclat. si am participat si la strans gunoaie. dar dupa nici o saptamana parcul arata exact la fel... poate chiar mai rau...

| kayan a răspuns:

As mai rari populatia...

| Yly a răspuns:

Noi am facut la scoala ..am strans gunoaiele..asa intru-un cadru organizat..probabil de s-ar ocupa cineva mai mult de asta..sa fie promovate, ar avea un efect mai mare asupra populatiei

| Dan a răspuns:

Buna treaba daca multi ar aplica-o.Eu as planta pomi.

| marry a răspuns:

Am facut voluntariat...verde003...pentru cunoscatoriwinking

| frida0purple a răspuns:

Sincer, orice!

| adinescu a răspuns:

Am participat d multe ori la astfel d actiuni. Sunt dispus oricandhappy

| shishilik a răspuns:

As face voluntariat pentru a ajuta mediul in care traiesc, doar ca nu stiu cum sa incep, de unde. Am plantat copaci intr-o vara, cu cativa prieteni, intr-un sat apropiat, actiune condusa de diriginta. Mi-ar placea sa culeg si gunoaie, dar daca as gasi o institutie care organizeaza asa ceva.

| Luiza_4305 a răspuns:

Am participat si la astfel de actiuni...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si participat, cu toate ca am fost doar o mana de oameni eu cel putin 10 ore am lucrat` pe branci, nu vreau sa ma laud dar cred ca am plantat mai mult de 50 de copaciwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa impaduresc tot terenul necultivat care -l am la tara.si sa fie populat de fazani, iepuri, caprioare, pe care sa le ocrotesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da as face orice pentru natura, am mai facut acest lucru ma refer la strangerea gunoaielor, dar degeaba dupa cateva zile erau la loc.Nu cred ca ar putea cineva sa-i opreasca pe oamneni sa mai polueze natura, iar acest lucru este spre dezavantajul nostru.

| rey a răspuns:

Eu zic să nu vă faceţi iluzii că cineva face, ceva, lucrez la Apele Române, şi adesea mor toţi peştii, raportez şi mi se spune,, Trimitem echipă să verifice'', dar niciodată nu vine nimeni, nu se ia nicio măsură, deoarece sunt oameni influenţi cei care poluează.
Eu de poluarea apelor am fobie, şi aş vrea să am un post acolo, dar se dă din generaţie în generaţie postul, pentru că sunt bine plătite, efort | şi dacă aş da câteva amenzi unde nu trebuie aş zbura automat.
Ce să mai... România e o ţară adormită...

| rey a răspuns:

As planta copacitongue, stau intre dealuri, si acum vad cum au furat alte ţări pădurile de pe noi, + că se fură lemn foarte mult.

| pep a răspuns:

As patrunde mai intai in mintea celor care imprastie gunoaie in mediul inconjurator, pentru a face mai intai curatenie acolo...

| w1zz a răspuns:

Clasa mea strange gunoaie dar mie nu-mi place dar trebuie pentru mediul inconjurator

| danasang a răspuns:

E mult mai simplu, decit sa astepti sa descoperi cine "organizeaza actiuni", sa incepi chiar cu tine. Nu arunci gunoaie pe strada, nu poluezi fonic, la iarba verde nu lasi gunoaie in urma petrecerii, atentionezi pe cei din jur pe care-i vezi ca fac asa ceva.
In week end am fost cu cortul intr-o zona de agrement. am fost nevoita sa string intai doi saci de gunoi, din zona de campare, ca sa simt ca am iesit la iarba verde. Nu am avut nevoie de nici o "actiune organizata" pentru asa ceva. Mie mi-a pasat. Incearca sa-ti pese si tie.