| anonim_4396 a întrebat:

Ce metode folositi in gospodarie pentru a polua cat mai putin mediul inconjurator?

5 răspunsuri:
| turist a răspuns:

Folosesc carpe ecologice pentru curatenie(am nevoie doar de carpa respectiva si apa de la robinet -la curatat geamuri, usi, bufet, mobila, podea, pardoseala etc), nu risipesc apa si energia electrica, colectez selectiv gunoiul(e o formulare mai ciudata) etc

| kathessa a răspuns:

Spal rufele cel mai des la programul de 40 grade. Cind plec pe timp indelungat scot tot din priza. Folosesc aerul conditionat si in masina si acasa numai cind e absolut necesar. Nu mai folosesc deodorant spray pentru ca distruge stratul de ozon. Pastrez intr-o cutie ziare, reviste vechi si o data la ceva timp le duc la maculatura... poate salvez un copacel!

| blue29 a răspuns:

Am pus becuri economice in camera si in bucatarie(urmeaza sa pun si restul camerelor), aparatele electrocasnice sunt din clasa A+ sau A, nu tin pc-ul pornit daca nu il folosesc, am reciclat unele cd/dvd care nu mai erau bune(am facut diverse obiecte cum ar fi un suport de servetele...)

| mario_7408 a răspuns:

In general trebuie folosite in orice materiale si ustensile Ecologice, si mai mult, din "nimicurile" pe care le ai aruncate intr-un colt al casei, poti construi ceva(asta in caz ca ai o imaginatie bogata), ce poate tine locul unui lucru care polueaza...
Oricum ma bucur enorm sa vad ca cineva se mai gandeste si la mediu... BRAVO!

| mariat a răspuns:

Hota de la aragaz