| anonim_4396 a întrebat:

Cresterea parului pe fata poate fi cauzata si din cauza stersului?

6 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Nu stresul e vinovat de acest lucru insa la barbati nu e asa de rau sa aiba par pe fata, la femei insa este cam inestetic si trebuie dat jos de urgenta!
Iti dau acest link pe care il poti citi si tu, eu l-am citit(o sa vezi si bolile cauzate de stres!

http://www.referat.ro/referate/Stresul_5658.html

Elianna
| Elianna a răspuns:

La barbati sau la femei!?

| Anon96 a răspuns:

Nu cred cred insa, mai degraba cauza e ca exista dereglari hormonate.

| unicka a răspuns:

Nu cred ca e stresul sunt dereglari hormonale sau testosteronul marit.
Termenul de hirsutism se refera la o crestere excesiva a parului la nivelul fetei si suprafetei corporale a persoanelor de sex feminin. Pilozitatea, in acest caz, se dezvolta in zone ale corpului caracteristice barbatilor. Aceste zone sunt reprezentate de buza superioara, obraji si anterior de ureche in zona perciunilor. Firul de par este gros si negru si se dezvolta in timp.
Hirsutismul reprezinta o consecinta a productiei excesive de hormon sexual masculin (testosteron). La femei se produc in general cantitati mici de testosteron la nivelul ovarelor si glandelor suprarenale.
In cazul unor afectiuni ale ovarelor sau suprarenalelor se produc cantitati excesive de testosteron. Hirsutismul este o afectiune frecventa, care este inofensiva in majoritatea cazurilor. Totusi, uneori poate fi datorata unei boli subiacente. Astfel, hirsutismul se poate prezenta ca si manifestare a unor boli ale ovarelor sau ale glandelor suprarenale.

In marea majoritate a cazurilor hirsutismul feminin este mostenit. Aceste femei au de obicei valori normale ale hormonului masculin (testosteron). Pilozitatea este remarcata de obicei dupa pubertate si se accentueaza cu varsta.

| eeeeeeeeee a răspuns:

Nu stiu, da daca ar fi asa, barbatii cred ca is depresivi!

| cineeu a răspuns:

Aceasta "problema" de imagine la femei se numeste hirsutism. tine de zestrea genetica (nu e o afectiune) se poate manifesta ca dezechilibru hormonal. la persoanele brunete este mai vizibila. exista creme antihirsutism. produse de insectfarm. stresul nu are de-a face din cate stiu. doar daca e vorba de expresia> sa astepti de sa-ti creasca mustati. happy