| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot deveni voluntar la Crucea Rosie?

3 răspunsuri:
| yadora a răspuns:

In primul rand vezi unde este acest centru si apoi iei legatura cu cei de acolo. Vei fi supus unui mic test sa vada scopul tau acolo si ceva cunostinte in domeniu daca ai si apoi te racoleaza.

| victoria_8973 a răspuns:

Buna.
* Depune un CV si o scrisoare de intentie la filiala din judetul/sectorul in care locuiesti sau inveti – datele de contact ale acestora se regasesc in pagina Filiale a site-ului nostru.
* Dupa ce ai trimis CV-ul si scrisoarea de intentie, este bine sa stabilesti o intalnire in care sa afli detalii despre activitatea de voluntariat.
* Liderul de tineret din filiala careia te adresezi iti va explica ce ai de facut si veti discuta despre motivatia ta de a face voluntariat si care sunt asteptarile tale.
* Fiecare voluntar de Cruce Rosie participa la cursuri de instruire privind Miscarea si Principiile Fundamentale ale Crucii Rosii si Semilunii Rosii. In functie de abilitatile si preferintele sale, voluntarului nou inscris ii este repartizata o anume activitate pentru care beneficiaza, de asemenea, de instruire. Cursurile sunt gratuite si obligatorii.

Dupa efectuarea primelor cursuri de instruire, te vei putea considera voluntar de Cruce Rosie – unul din marea familie a celor 97 de milioane de voluntari ai Miscarii de Cruce Rosie si Semiluna Rosie din toata lumea – si pregatit sa ajuţi oameni din ţara/ orasul tau.
Ca sa afli mai multe despre oportunitatile pe care ti le ofera voluntariatul la CRR, citeste ghidul voluntarului.

| r0xana a răspuns:

Cel mai multe informati le obti de pe site-ul organizatiei http://www.crucearosie.ro/despre-noi/filiale/GJ.html gasesti acolo numere de telefon si informatiile de care ai nevoie.Succes!