| ienescu a întrebat:

Cum se spune, m-a auscultat doctoru sau m-a ascultat.

Răspuns Câştigător
| lerinto a răspuns:

Se spune m-a auscultat doctorul.

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

A ausculta.Auscultare.Ai o pereche paronimica.

| Dannyjj a răspuns:

Se zice corect:
1."M-a ascultat doctorul cand i-am zis ce ma doare"
2."M-a auscultat(consultat) doctorul ca sa vada ce am"(cand este vorba de consult cu un stetoscop), folosim cuvantul ausculta cand se straduie(concentreaza) sa asculte ceva cu urechile sau stetoscopul.
Mai sus ti-am dat un exemplu specificand cuvantul "a consulta" cu sensul de a ausculta, de fapt "a consulta" inseamna altceva, inseamna a se documenta, informa, a apela la cineva pentru a afla ceva.

Nu am fost sigur daca te-ai referit la ascultat sau chiar te-ai referit la a te consulta doctorul.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ambele forme sunt corecte si, referitor la examinarea medicala, sunt sinonime. Numai bine!

| alexgogo a răspuns:

Ok. dar ce ti-a facut exact doctorul ca nu ma prind...

| darrio2007 a răspuns:

M-a consultat doctorul.

| TraficantDeVise10 a răspuns:

M-a ascultat.

| MisMe a răspuns:

...ascultat.

| brokenangel2011 a răspuns:

M-a ascultat doctorul.

| Mykidutza a răspuns:

Pupp

| panciucandreea a răspuns:

Ambelelaughing

| WAKE a răspuns:

Nu sunt la fel? e zic prima varianta