| blueberry05 a întrebat:

Heii...sunt din timisoara si as dori sa fac voluntariat pe timpul verii, am 16 ani, unde as putea merge? sau ce as putea face? cel mai bun raspuns fundita...tnx

Răspuns Câştigător
| Tsun a răspuns:

De alungul timpului s-au dat mai multe sugestii prin care s-a putut defini voluntariatul. Cateva definitii pe care eu le-am considerat sugestive, ar putea fi: "Orice actiune benevola intreprinsa de o persoana fara a se gandi la o recompensa financiara" sau "Voluntariatul este o activitate desfasurata de orice persoana fizica, in folosul comunitatii, fara a primi o contraprestatie materiala".
Din aceste definitii sau din altele ne putem face o impresie despre ce inseamna sa fii voluntar si ce inseamna sa faci voluntariat.
Din pacate in Romania, la fel ca in multe alte tari fost comuniste, exista un concept gresit despre voluntariat si ce implica el. De exemplu: in anul 1963 actualul stadion din Timisoara, Dan Paltinisanu a fost construit si cu ajutorul voluntarilor. In perioada 1965-1990 a fost impus asa numita munca patriotica, care era de fapt un voluntariat fortat. Elevii, studentii si soldatii erau fortati sa intreprinda tot felul de munci pentru folosul comunitatii.
Astazi, in 2011, multi adulti evita ideea de voluntariat, pentru ca inca isi amintesc de perioada comunismului. Ei uita intelesul de baza al acestui concept si anume ca voluntariatul este o actiune benevola si ca o faci din placere nu din obligatie. Pe de alta parte tinerii nu se gandesc des la acest lucru deoarece ei considera irelevant sa faci o munca care nu este platita.
Anul 2011 a fost declarat anul voluntariatului european. El va fi un an hotarator atat pentru dezvoltarea voluntariatului in Timisoara, Romania si de ce nu in intreaga Europa.
Obiectivul principal este sa incurajeze cat mai multe persoane fizice sa intreprinda actiuni de voluntariat si sa se dezvolte cat mai multe ONG-urile. In acelasi timp se doreste si asigurarea calitatii dar si acreditarea unor noi organizatii care lucreaza cu voluntari. De asemenea se spera ca in acest an relatiile dintre acestea sa devina din ce in ce mai stranse sa existe o relatie de interdependenta. Motto-ul acestui an este: "Volunteer! Make a difference!".

4 răspunsuri:
| Tsun a răspuns:

Sediul CVT din BV. TAKE IONESCU 40
acolo iti vei putea alege la ce activitate sa participi

| blueberry05 explică:

Stiu ce inseamna sa fii voluntar,de aceea cred ca trebuie sa facem fiecare ceva pentru ca lumea sa se schimbe, in ziua de astazi, oamenii se gandesc doar la bani.