| sakura021 a întrebat:

Imi puteti spune un centru de voluntariat din Pitesti la care ma pot inscrie si eu (am 14 ani)?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu ti-am raspuns si nu m-ai crezut. Acuma iti dau legea si textul:
LEGE nr.339 din 17 iulie 2006 pentru modificarea şi completarea Legii voluntariatului nr. 195/2001.
Art. 5.1. - (1) În sensul programului de acţiune comunitar «Tineret», tânăr voluntar este persoana cu vârsta cuprinsă între 18 şi 25 de ani care încheie, în condiţiile legii, un contract de voluntariat pentru o perioadă limitată, urmărindu-se dezvoltarea aptitudinilor şi formarea experienţei personale şi interculturale, contribuind în acelaşi timp la binele comunităţii.
Deci, legal nu poti fi voluntar si se incheie un contract de voluntariat.