| anonim_4396 a întrebat:

In ce zona de energie recuperabila si ecologica credeti ca are potential Romania sa se dezvolte? De exemplu: energie eoliana, energie solara etc.

3 răspunsuri:
| oz a răspuns:

Energie solara, eoliana si hidro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In toate, numai ca energia renovabila nu este atat de economica si ieftina pe cat pare.intretinerea si cumpararea unor acumulatori pentru inmagazinarea energiei eolice si voltaice are niste costuri foarte mari.in domeniul domestic doar panourile solare pentru apa calda ies bine la pret si intretinere. energia eoliana este la fel de contaminanta ca si cea nucleara datorita energie electice(da, electrice)care trebuie produsa si consumata pentru mentinerea si intretinerea acumulatorilor si a intregului sistem al parcului eolic. energia eolica merge concomitent cu cea electrica, la nivel industrial ma refer. cea mai "curata"energie "la ora actuala este cea electrica iar costurile sunt minime cand e voirba de intretinere(chiar daca este vorba de turbinele nucleare si energia deversata care trebuie inmagazinata in buncare nucleare)oricum, este prea devreme sa ne putem gandi la o "ocupatie"de parcuri eolice, energia renovabila (solara, eolica, voltaica) nu poate substitui sub nici o forma pe cea electica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.lecsol.com