| georgesur a întrebat:

Se vorbeste mult de surse de energie regenerabila, curata,
ecologica...cu trimitere la energia solara, eoliana, hidro, termala.
Intrebarea mea este: sunt acestea "curate" 100%? Dar ecologice?

8 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

100% nu sunt, dar cu timpul va trebui sa gaseasca alternative, pentru ca viteza consumului este mult mai mare decat cea a regenerarii combustibililor extrasi din pamant. Si e la fel de adevarat ca folosim mult mai mult decat avem nevoie pentru o supravietuire decenta.

| Razvan a răspuns:

Nu exista randament 100% in niciun sistem care consuma.Ar insemna ca este un sistem ideal ceea ce contrazice legiile fiziciibig grin
Cele mai bune ar fi la capitolul asta panourile solare insa nu toate tarile au banii necesari pentru a le instala sau clima necesara.Si energia mareelor e ecologica dar e extrem de costisitoare.Numai japonezii isi permitbatting eyelashes
Cea eoliana ar fi cea mai accesibila dar cu cea mai mai mare importanta practica e clar energia hidrohappy

| georgesur explică:

Onutzu, sa lasam pentru altadata discutia despre randamente...Intrebarea mea era clara:"sunt acestea "curate" 100%? Dar ecologice?"
Ai vazut un panou solar? Dar unul fotovoltaic?
Toate contin sticla, metale neferoase, oxizi diversi, vopseluri, diversi agenti chimici; producerea acestora polueaza la greu, iar intretinerea si inlocuirea se face destul de des.
"Morile de vint" si generatoarele lor sunt produse din metale, a caror producere este energofaga si poluanta.Despre bateriile de acumulatori ce sa mai vorbim.
Zgomotul produs dar si lovirea pasarilor impune amplasarea lor in anumite zone destul de indepartate si pustii.Fiabilitatea lasa de dorit.
Hidrocentralele inghit cantitati uriase de beton(poluant si energofag), metal si necesita revizii, supraveghere.Tot ele necesita modificari serioase ale mediului inconjurator(pentru.acele lacuri de acumulare), modificari care influenteaza biotopul pe mari suprafete dar si clima.

Abh
| Abh a răspuns:

Recomand documentarul asta: http://www.imdb.com/title/tt1503769/, o sa vezi ca producerea energiei 'eco' polueaza mai mult decat o fac combustibilii fosili, nu sunt rentabile si nu pot fi implementate decat local.

| danbnz a răspuns:

Curat si ecologic ar fi ca producerea si folosirea instalatiilor ce folosesc aceste surse de energie sa nu polueze sau sa deterioreze mediul inconjurator

| alexbzalex a răspuns:

Cine ti-a zis ma ca panourile solare se intretin si se "INLOCUIESC DES " eu am 2 panouri solare la casa si n-am nici o problema. Adica dpa ce ca dai o gramada de bani pe ele sa le mai si inlocuiesti. Panourile facut ani intregi si n-au nimic. Akma na depinde la ce panouri te referi, daca vorbesti de din alea din Praktiker de 30 mil trebuie inlocuite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura ecologica ar fi cea solara, cred ca este inutil sa mai explicam cat de dezastruoasa cea hidro(vezi china), eoliana la fel, acumulatoarele sunt contaminante si costa foarte mult intretinerea.Niciodata nu vom putea substitui in totalitate energiile renovabile, nu sunt eficiente si nu corespund necesitatilor din ziua de astazi.

p. s... a trecut ceva timp de cand nu te.am mai vazut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu