| Mony_Nelly_1995 a întrebat:

Am nevoie sa aflu ce tara din europa produce cel mai mult energie solara si energie eoliana si care din lume produce cel mai mult energie eoliana si solarava rog

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Țările cu cea mai mare capacitate instalată în ferme eoliene sunt China, Statele Unite, Germania și Spania. La începutul anului 2011, ponderea energiei eoliene, în totalul consumului intern era de 24% în Danemarca, 14% în Spania și Portugalia, circa 10% în Irlanda și Germania, 5, 3% la nivelul UE; procentul este de 3% în România la începutul anului 2012. La aceeași dată în România existau peste o mie de turbine eoliene, jumătate dintre ele fiind în Dobrogea.