| Jinx553357 a întrebat:

In ultimul timp am observat o scădere drastica a teritoriului României. Mult din teritoriul nostru este vândut in afara. Are cineva idee cam cat la suta din România ne mai aparține?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este adevarat ca s-au vandut terenuri unor firme sau cetateni straini, mai ales din tari apartinand UE, dar asta nu inseamna ca a scazut suprafata Romaniei, aceasta a ramas aceeasi.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cum ai observat aceasta scadere si mai ales drastica?

| Jinx553357 explică (pentru Ioandelasal):

Daca cauți pe internet, mult din terenul României aparține altor țări. Nu de mult s-a vândut rezervația naturala Retezat din Hunedoara, ungurilor. Nu ma voi mira daca peste timp nu o sa mai fie o tara. Ne vindem un trai frumos, o tara care are din fiecare unitate de relief. Pe nimic, pentru ca banii pe care ii primesc cei de sus pe tara asta ajung pe prostii sau la ei in buzunar

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce inseamnă că le aparține? Ce o să facă cu el, că nu pot să îl ia să îl ducă în altă parte.
Ce înseamnă că ne aparține? Îți aparține ție ceva? Nimic.
Teritoriul Românie nu a scăzut ci nici un cm, înafară de donația Insulei Șerpilor.
Faci ceva cu el? Nimic. Îți aparține ceva cu care faci ceva.

| Sofer a răspuns:

Nu se știe exact cât la % ne mai aparține dar vândută este ceva din ea.