| ilasadrian a întrebat:

imi spuneti va rog care au fost ultimile 3 razboaie, (sau macar ultimul) care au fost pe teritoriul Romaniei? !

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Al Doilea Război Mondial, Primul Război Mondial, Al Doilea Război Balcanic (depinde cum o iei aici, n-au fost bătălii majore pe teritoriul nostru, dar am obținut Cadrilaterul) și Războiul de Independență de la 1877-1878.

2 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

NuGaseamNumeLiber a raspuns corect, totusi eu sunt de parere (poate un istoric nu ar fi de acord) ca razboiul rece a fost si pe teritoriul Romaniei, timp in care am fost sub ocupatie coMUISTA, si revolutia romana a fost practic salvarea, imi e o lene de ma doare sa caut definitia cuvantului "razboi" si sa vad daca s-ar incadra in afirmatia mea, insa, mai am un argument, dupa razboi e reconstructie (de ex. Germania de Vest si-a revenit dupa al doilea razboi mondial abia in 1985) iar noi inca nu ne-am revenit dupa 40 de ani de coMUISM! sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru ziftode):

E corect răspunsul tău în măsura în care se referă la războaie la care a participat și România, dar cred că se referă la bătălii ce au avut loc aici. (cu toate că în Războiul Rece au venit aici Nixon și Ford, România a avut clauza națiunii cea mai favorizată, în perioada stalinistă, cu siguranță, România a luat parte la Războiul Rece)