| aysha11 a întrebat:

Ma ajuta pe viitor faptul ca am facut voluntariat, adica am ajutat copii la teme? Stiu ca dupa ce nu vrei sa mai fii voluntar iti da un certificat sau ceva de genu.

Răspuns Câştigător
| st3lu07 a răspuns:

Draga Rhadoo gresesti TOTAL! In primul rand ca acest consiliu al elevilor nu intra in categoria "voluntariat". Apoi,din propria experienta iti spun ca ajuta, pe mine unul m-a ajutat sa ajung coordonator de programe si proiecte educative la Fundatia "SALVATI COPIII", a contat ca am avut in spate 4 ani de voluntariat,a contat si atuunci cand m-am angajat ca psiholog, despre asta e vorba, deci hai sa nu mai raspunde daca nu stim despre ce e vorba. Raspunsul este: IN SCOALA SI IN LICEU CAT MAI MULTE ORE DE VOLUNTARIAT RECUNOSCUTE PT ATI FI BINE MAI TARZIU.

4 răspunsuri:
| Bunny a răspuns:

Deci daca am inteles eu bine, tu ai facut voluntariat (ajutatul temelor? serios?!) pentru a primii o diploma sau pentru a te ajuta mai departe in viata? Ce sa zic, o sa ai un viitor plin de "succesuri". In alte tari voluntariatul cam e obligatoriu (cel putin te mai ajuta la taxe, la cazier, in ochii lumii) si totusi ai o stare de bine ca ai ajutat pe cineva. Faci asta doar pentru a fi recunoscut? Daca faci din suflet o sa vezi ca o sa te vorbeasca lumea de bine, o sa povesteasca cat i-ai ajutat si cum, nu sa ai un certificat.Ala ti-l fac si eu in 10 minute. Vrei sa faci voluntariat, fa-o din suflet.Sunt persoane care chiar au nevoie.Si daca dau si de persoane dezinteresate ca tine care ar mai fi speranta lor? Mai bine nu te mai duce decat sa te duci degeaba.Si crede-ma ajutatul temelor nu e un ajutor. Oricine are creier sa gandeasca si daca nu te pricepi la o problema nu e nimic.Nimeni nu e perfect si nimeni nu se pricepe la toate. Volunatiar inseamna sa ajuti niste copii amarati sau persoane cu handicap, chiar daca doar prin prezenta ta, nu sa faci temele puturosilor.Iti doresc un viitor luminat si sper sa iti mai schimbi mentalitatea intre timp.

| Saya a răspuns:

Cica te ajuta la ceva cand te intreaba boss-ul daca lucrezi bine in echipahappy

| rhadoo a răspuns:

Nu te ajuta la nimic. Vrajeala asta cu voluntariatul mi-o ziceau si mie profesorii. Am fost pana si presedintele Consiliului Elevilor vreo 2 ani,am un teanc de diplome, ca sa aflu pana la urma ca nu imi foloseste la absolut nimic, cel putin nu pentru admiterea la facultate(daca asta te interesa)

| Daii_4342 a răspuns:

Te ajuta volunatriatul la admiterea facultatilor din strainatate. Dar trebuie sa te implici in proiecte de voluntariat Europena daca vrei o diploma care sa-ti fie recunoscuta, nu in ajutarea copiiilor la teme.