| BeSmart17 a întrebat:

Oameni buni..nu inteleg ceva! daca Andrei nustiucare a inventat acum 100 de ani aia, daca einsteini a inventat asta. daca multi oameni au inventat ceva folositor acum 16895 ani. ACUM MAI EXISTA CEVA DE INVENTAT DACA EI LE-AU INVENTAT PE TOATE?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu ei le-au inventat pe TOATE.
Inovatiile sunt modificari de imbunatatire ale unor lucruri.
Dar zilnic se inregistreaza in lume zeci de brevete de INVENTII care atesta aflarea unor procedee, procese sau produse noi, ne mai intalnite pana la acel moment.
Inventiile se nasc pe mai multe cai, de cele mai multe ori prin:
- filozofare asupra unor lucruri
- cercetare si gasirea unor rezultate neasteptate
- nevoia de a realiza ceva ce inca nu exista, dar este necesar
- etc.
Oricine poate sa breveteze orice idee sau produs nou, ne mai intalnit, daca altcineva n-a inregistrat ceva similar pana atunci. Dar ideile se fura si tocmai data si ora inregistrarii ii da dreptul cuiva sa demonstreze intaietatea si sa fie considerat inventatorul.
In istorie au fost mai multe cazuri cand au depus mai multi cereri de brevetare la intervale mici de timp si s-a lasat impresia unor idei furate. Unulele din cele mai cunoscute cazuri au fost cel a radioului sau a telefonului.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doar ideile ne lipsesc. Lucruri de inventat sunt mai multe ca niciodata

| WaterDrop a răspuns:

Mereu va exista ceva nou de inventat.Intr`adevar inventiile mai actuale se bazeaza pe cele vechi, insa mereu vor aparea imbunatatiri si combinatii intre ele care sa aduca inovatie.

| Eduard619 a răspuns:

Tehnologia evolueaza din ce in ce mai mult.
Exista teleportare?
Poti muta cv fara sa il atingi deci mai sunt muuuulte de inventat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Peretele vorbitor; ochelarii zburatori; masina de piatra; tastatura de gaming r695; mouse-ul care se misca singur etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincerrr, întrebarea asta tot îmi venea în minte zilele trecute. Chiar nu-mi vine să cred că mai este cineva care se confruntă cu astfel de întrebări.

| DovleacTurbat a răspuns:

Pai tocmai asta inseamna sa inventezi. Sa creezi ceva ce inca nu exista.

| Andreea213 a răspuns:

Pai asta ma mai intreb si eu din cand in cand. Mai sunt multe, foarte multe lucruri de inventat. Niciodata nu vor fi toate inventate. Mereu se poate mai mult.

| BeSmart17 explică:

Eu nu inteleg nimic... poate cineva sa il raporteze?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru BeSmart17):

Pe cine? Ce nu intelegi?

| ardei795 a răspuns:

Andrei Nustiucare si cu Einstein au pus bazele, acum noi trebuie in viitor sa dezvoltam. Cand crezi ca a fost inventat touchscreen-ul? Prin 1991, relativ recent, de IBM mi se pare. Si mai recent a fost inventat camionul electric, de catre Tesla. Asta a fost acum cateva luni. Trebuie sa iti pui imaginatia in aplicare.