| VisanBeny a întrebat:

Salut, aș dori să aflu cum pot ajuta sau pe cine ar trebui să contactez în legătură cu un baraj micuț ce apa este mizerabilă, algele au crescut până la suprafață iar multe gunoaie sunt aruncate. Barajul teoretic oprește un râu dar acel râu a secat aproximativ deci nu mai circula apă oxigenată și așa au crescut toate buruienile. Ce vreau să știu este dacă aș putea singur să amenajez barajul sau trebuie contactat AJVPS-ul judetului? Vreau să mă informez pentru că sunt pescar și m-am săturat ca lumea să arunce cu gunoaie și ca nimeni să ia masuri. Treaba e mai urâtă decât am descris-o, peștii fără oxigen încurând și apa e în continuă scădere.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca apa tot scade, in curand n-o sa mai fie apa deloc, deci vor creste pe acolo doara ierburi.
Sa faci tu curat acolo, l intreaba la primarie, aia sigur iti pot da un raspuns, un telefion ceva, unde sa poti suna si sa le spui celor care se ocupa de acel baraj ce intentii ai.
Sa amenajezi tu acolo nu o sa te lase, asta garantat, dar te poate lasa daca e sa stringi gunoaiele, in rest nu ai voie sa faci tu nimic acolo, ori sa faci modificari.

1 răspuns:
| melimili a răspuns:

Cred ca mai degraba trebuie sa iei legatura cu primarul localitatii in care se afla acea portiune de rau cu barajul.
AJVPS-ul nu are competente acolo. Poate cei de la Apele Romane.