| Inaid a întrebat:

Stie cineva vreun site/agentie unde pot face voluntariat in tari din Africa/ Asia iar transportul, cazarea si diurna sa fie asigurate? (fara sa fiu medic sau ceva).

5 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Si eu am vrut sa ma duc in Africa dar e periculos si departe, da incearca Crucea rosie.

| PeFuga a răspuns:

Din cunostintele mele, acest tip de voluntariat se face pe banii voluntarului. Adica iti asiguri tu drumul, cazarea, asigurarile medicale si tot restul. Poti face asta pe banii unui ONG daca esti medic, asistent medical, profesor sau ceva de genul asta. Chiar si inginer daca te duci sa faci proiecte pen tru zonele alea defavorizate...

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Eu sunt voluntar de 3 ani la salvaticopiii. nu iti recomand sa mergi in Africa datorita bolilor si pericolelor de violenta locala. poti ajuta foarte bine si stand aici facand voluntariat la salvaticopiii.ro. si daca vrei neaparat poti dona prin internet bani asociatiilor din africa.

| alecsicu a răspuns:

Ca voluntar nu o sa ai diurna.incearca la crucea rosie dar trebuie sa fii constienta ca misiunile de voluntariat dureaza chiar si 2 ani timp in care nu primesti nimic si dai tot.un contract de voluntariat suna exact asa: institutia nu are obligatii pecuniare fata de tine dar tu ai toate obligatiile unui angajat!
Bafta

| mihaisr a răspuns:

Te-as sfatui sa te feresti de tipul de voluntariat pe care il descrii. De regulapromoveaza o agenda proprie si tu esti un pion care nu stie in ce se baga. Daca vrei sa faci voluntariat ieftin, intereseaza-te de EVS. Iti recomand reteaua Service Civil International, care are o ramura si in Romania.