| anonim_4396 a întrebat:

Sunt multi din tara aici, ce sarbatori frumoase aveti prin zona, ati fost, scrieti-ne si noua cate ceva despre ele.

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Da, criticul: imbulzeala, lesinuri la cozi infernale si calcari crestinesti in picioare. Ca in fiecare an. Eu sunt din sud, ce obiceiuri sunt in bucuresti, sunt si la mine in oras: se merge la colindat in ajunul craciunului, se arunca crucea in dunare la boboteaza si sar baietii dupa ea, se fac mucenici in sirop in martie, se bate halvita la lasata secului...

6 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Batutul alvitei- se merge cu plocon la nasi cand e lasata secului si daca sunt copii in familii, nasul ia o bucata de alvita, o leaga bine cu ata si lasa o bucata de ata de 50 cm, cam asa, de care o tine. Si copiii, legati la maini, trebuie sa o prinda cu gura. Cel care prinde bucata de alvita primeste o portie mare de alvita. Iti dai seama ca alvita primita e impartita intre toti copiii, dar asa, de fun s-a pastrat si joculetul. Si, daca nasul e indemanatic, ii invarte pe cei mici prin toata camera, ridicand si coborand sfoara cu alvita, astfel incat acestia sa tot alerge dupa eabig grin Destul de sadic, daca stau sa ma gandesc...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acus vine ziua Sfintei Paracheva in Iasi...
Nu cred ca isi mai are rostul sa descriu ceea ce o sa fie acolohappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa mergi? probabil ca o sa fie lume multa, este si un prilej sa te intalnesti cu prietenii prietenele probabil, dar si de slava.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am cum sa merg...pentru ca am fost luna asta in tara.
Nu imi mai dau astia concediu pana anul viitorlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@psiholoaga, ce este batutul alvitzei, eu m-am nascut in bucuresti, cand am vazut prima data o gaina vie i-am spus mamei s-o luam acasa sa locuiasca pe balcon, am fost la un targ de animale tot cand eram copil si strigam in gura mare pe acolo ca oile lor sunt mai mari decat la desene animate, erau berbecilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte dragut uite ce frumos obicei si fetele la o alta postare se plang de plictiseala, sunt atatea obiceiuri frumoase pe care multi dintre noi nu le cunosc, habar n-au ca exista, sunt lucruri interesante. Si astea fac parte din viata noastra, mie-mi plac, pentru mine sunt inedite. Multumesc!