| biancaebar a întrebat:

Voi faceti ceva (cat de putin) in timpul vostru liber ca sa ingrijiti planeta?

9 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Hmm, nu arunc gunoiul aiurea in spatiile neamenajate si reciclez cand pot happy.

| Yurisa a răspuns:

Folosesc transportul in comun si arunc sticlele de plastic in locurile de aruncat plastic big grin

suntserios
| suntserios a răspuns:

Reciclez cam 70% din deseurile din casa.

Bula
| Bula a răspuns:

Da. Cultiv in curtea mea multa verdeata: pomi, vita de vie, flori etc., cu toate ca locuiesc in mijlocul unui oras mare, pe o strada cu trafic foarte intens. Este ca o oaza linistita, un sanatoriu. happy
Frunzele care cad toamna le las pe sol, astfel materialele din ele recircula natural.
Nu udam cuapa de la robinet, adunam si folosim apa de ploaie.
Resturile de mancare (organice) sunt adunate intr-o groapa, unde fermenteaza, iar toamna si primavara este folosit ca ingrasamant natural pentru plante.
In oras se aduna gunoiul in mod selectiv. Materialele plastice, hartia, ambalajele metalice se aduna in zile diferite, odata saptamanal. Gunoiul menajer comun se aduna bi-saptamanal si se prelucreaza la un centru mare de reciclare, in afara orasului.
In locuinta am schimbat toate becurile cu filament in becuri cu Led-uri. Ma enerveaza doar ca, de atunci contorul inregistreaza consum mai mare (!?!), cu toate ca consumul lor nominal ar trebui sa fie de cca. 8 ori mai mic...
etc., etc.

| MagicOneT a răspuns:

Reciclez (asta poate face oricine, nu e greu) si folosesc transportul in comun (recomand cu incredere).

| vjr1979 a răspuns:

Merg cu bicicleta sau cu transportul in comun, mai ales metroul.

| sabin89 a răspuns:

Acuma ne concentrăm mai mult asupra lui Marte.

Răspuns utilizator avertizat
| Sofer a răspuns:

Arunc gunoaiele la tomberon și nu arunc pe jos nimic. Chestie de bun simt.