| mgtow a întrebat:

Vorbind despre mediul inconjurator am 3 nelamuriri si as vrea sa stiu raspunsul: 1º Dioxidul de carbon care este eliberat in atmosfera dc nu poate trece peste capa de ozon care mentine aerul in terra? 2º Daca ma las de carne si ma fac vegetarian apar probleme de organism sau cateodata mai trebuie sa consum un pic de carne pentru a fii sanatos? 3º Daca noi oamenii ne facem rau si va creste contaminatia globala cu deseuri in apa gaze CO2 expulsate incalzirea globala... oare mai rezistam ani grei sau sfarsitul se apropie?

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

1. Dioxidul de carbon este tinut in atmosfera (si nu trece de stratul de ozon datorita dif de densitate) de gravitatia terestra. Un corp ceresc cu gravitatie f. mica nu are atmosfera.
2. Poti fi si vegetarian si sa-ti pastrezi sanatatea, caci proteinele, lipidele, glucidele, vitaminele, sarurile min. se gasesc si in produsele vegetale.
3. Ne facem cu adevarat rau, caci raul (lacomia, lenea, prostia, cruzimea, etc.) a zburat din "cutia Pandorei"; ...in privinta sfirsitului, el va veni, dar probabil nu foarte repede ci la scara istoriei.